Ankara Bağırsak Gazı Tedavisi

Bağırsaklar, her sindirim sürecinde belli miktarda gaz üretir. Üretilen gazın miktarı ise kişiden kişiye ve yaşam biçimine göre değişir. Hareketsiz yaşam tarzına sahip kişilerde bağırsak hareketleri yavaştır. Bu nedenle gaz çıkışı daha zor olabilir. Günlük beslenme düzeni de bağırsak gazının oluşumunda oldukça belirleyici bir faktördür. Lifli besinler tüketmek, sağlıklı olmasına rağmen, daha fazla gaz üretilmesine neden olabilir. Bağırsak gazını çıkardıkça sindirim sistemi rahatlar. Ancak bağırsak gazının zor çıkarılması ya da sıkışması, ağrılara neden olabilir ve günlük yaşamı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle aşırı bağırsak gazı sorunu olan ya da gaz çıkarmakta zorlanan kişilerin, bağırsak sağlığı için, bir uzmana başvurması tavsiye edilir. Yazımızın devamını okuyarak, bağırsak gazının nedenleri ve bağırsakta gaz sıkışmasının belirtileri hakkında bilgi alabilirsiniz. Bağırsak sağlığı hakkında merak ettikleriniz için ise Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın Ankara’daki kliniğini arayabilirsiniz.

Aşırı Gaz Çıkarma Sorunu

Sağlıklı bir insan günde 10 – 12 kere gaz çıkarır. Bu sayı kişiden kişiye değişebilir. Bağırsak florasında bulunan yararlı bakteriler, yemeklerin sindirilmesi sırasında azot, oksijen, karbondioksit, hidrojen ve metan gazı bulunan bir gaz üretirler. Bu gaz, bağırsak gazı olarak adlandırılır ve hem ağız hem de makat yoluyla dışarı salınır. Laktoz, lifli besinler ve sorbitol gibi besinler bağırsak gazının üretimini artırabilir. Bu tarz besinleri tüketen kişilerde gaz çıkarma oranı daha fazladır. Aşırı gaz çıkarma durumunda, kişi her yemekten sonra sindirim sorunlarının yanında, normalden fazla gaz çıkarma ihtiyacı hissedebilir. Sindirim sisteminde rahatsızlık hissine neden olan aşırı gaz, aynı zamanda toplum içerisinde kişiyi utanç verici durumlara sokabilir. Dolayısıyla kişi bu duruma bir çözüm arama ve doktora başvurma ihtiyacı hissedebilir.

Bağırsak Gazı Neden Olur?

Bağırsak gazı, iki farklı yoldan oluşabilir. Biri; yiyeceklerin sindirim sürecinde, vücudumuzdaki faydalı mikroorganizmalar tarafından yapılan gazdır. Bir diğeri ise; nefes alıp verme, yemek yeme, su içme ve konuşma gibi eylemler sırasında hava yutulması nedeniyle oluşan gazdır. Her iki durumda da mide – bağırsak kanalında oluşan gaz vücut tarafından dışarı atılır.

  • Bebeklerde, emme ve yutma eylemi tam olarak gelişmediği için hava yutmaya bağlı oluşan gaz oldukça fazladır.
  • Bununla birlikte enfeksiyon hastalıkları durumunda da bağırsaklarda üretilen gaz, bakterilerle birleşerek kokulu gaz çıkarmaya neden olabilir.
  • Antibiyotik kullanan hastalarda bağırsak florası değiştiği için gaz üretimi de artar.
  • Ayrıca süt ve süt ürünleri, lifli gıdalar ve şeker tüketimi de bağırsak gazı oluşumuna neden olur.
  • Aşırı yağlı yemekleri tercih etmek ve çok hızlı yemek yemek de bağırsak gazı üretimini artıracaktır.

Bağırsaklardaki Gaz Nasıl Giderilir?

Bağırsaklardaki gazı gidermenin en etkili yolu uygun bir diyet ve egzersizdir. Ankara bağırsak gazı normalden fazla üretildiğinde kişiye rahatsızlık vermeye başlar. Bu nedenle yeme – içme düzeninin yeniden gözden geçirilmesi ve kişinin hassas olduğu yiyecekleri keşfetmesi gerekebilir. Her insanın bünyesi farklı olduğu için yiyeceklerin etkisi de farklı olacaktır.

  • Kişi aşırı bağırsak gazına neden olan yiyeceklerin listesini çıkardıktan sonra kendine uygun bir beslenme listesi yapabilir.
  • Aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklerden kaçınılması gerekebilir.
  • Sigara içmek ve çok sık sakız çiğnemek bağırsak gazı üretimini artırır. Bu alışkanlıklardan uzak durmak bağırsak gazını azaltabilir.
  • Hızlı yemek yeme alışkanlığı yerine besinleri iyice çiğneyerek, yavaş yavaş tüketmek gerekir.
  • Süt ve süt ürünleri tüketilecekse laktozsuz olanlar tercih edilebilir.

Bağırsak Gazı Tedavisi

Bağırsak gazının normal seviyede olması normal, hatta sağlıklı bir durumdur. Ancak bağırsak gazı aşırı olduğunda toplum içerisinde sürekli gaz çıkarma ihtiyacı doğabilir. Gaz sancıları nedeniyle karın ağrısı ve huzursuzluk ortaya çıkabilir. Bu durumlar, kişinin hem iş hayatını hem de sosyal yaşamını olumsuz etkileyebilir. Aşırı gaz birikimi, bağırsak düğümlenmesi gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir. Bu riskleri ortadan kaldırmak için, aşırı bağırsak gazı sorununun altında yatan sorunları çözmek gerekir. Çünkü aşırı gaz üretimi yaşam biçimi ile alakalı olduğu kadar biyolojik yapı ile de alakalıdır. Crohn hastalığı, irritabl bağırsak rahatsızlığı ve bağırsak enfeksiyonları da aşırı bağırsak gazına neden olabilir. Bu nedenle bağırsak gazı ile doktora başvuran hastalarda gerekli tetkikleri yaptıktan sonra tedavinin planlanması gerekir. Ankara’da bağırsak gazı ve tedavisi hakkında bilgi alabilmek için kliniğimizi arayabilir ve Doç. Dr. Aybala Yıldız’dan randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi