Ankara Ben Alımı 

Benler vücuttaki melanin hücrelerinin belirli noktalarda yoğunlaşması ile ortaya çıkan cilt lezyonlarıdır. Her insanın vücudunda küçük de olsa ben bulunur. Vücudumuzdaki benler genellikle hayatımızın ilk 20 yılında oluşur. Bunların bazıları doğumsal olabilir. Bir kısmı ise sonradan gelişebilir. Benler çoğunlukla zararsızdır. Nadir durumlarda doku ve şekil değiştirerek kanseröz özellik gösterirler. Ancak -az da olsa- bu riski ortadan kaldırmak için benlerin düzenli olarak takip edilmesi gerekirse alınması tavsiye edilir. Bazen de estetik kaygılar nedeniyle benlerin alınması söz konusu olabilir. Ben, yüz bölgesinde, büyük ve koyu renkli olduğunda kişinin gözüne hoş görünmeyebilir. Yakma (koterizasyon), dondurma (kriyoterapi) ve lazer gibi yöntemler olsa da ben alımı genellikle cerrahi işlem ile yapılmaktadır. Yazımızın devamında ben alımında kullanılan yöntemler ve işlemin detayları hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Ben alımı ve diğer estetik uygulamalar hakkında tüm sorularınız için Ankara’daki kliniğimizi arayabilir ve Doç. Dr. Aybala Yıldız’dan randevu alabilirsiniz.

Ben Nedir?

Benler, neredeyse her insanın vücudunda bulunan, küçük ya da orta boydaki yuvarlak cilt lezyonlarıdır. Yapısına göre kırmızı, kahverengi, ten rengi ya da siyah görünümlü olabilirler. Kabarık, çıkıntılı ya da düz, yassı yapıda olabilirler. Vücudun her bölgesinde benlere rastlamak mümkündür. Benlerin ortaya çıkışındaki nedenler tam olarak bilinemez. Ancak genellikle iyi huylu cilt lezyonları olarak değerlendirilirler.

Ben Alımı Ne Zaman Gerekir?

Ankara ben alımı, kişinin kendi isteğine bağlı olarak ya da tanı amacıyla yapılabilir. Ayak altında, ellerde ya da kol altında bulunan, çıkıntılı dokuya sahip benler, bazı durumlarda rahatsız edici olabilmektedir. Giyinirken ve uyurken kıyafetlere takılarak kanayabilir ya da tahriş olabilirler. Bu durumda, hastanın konforu için benlerin alınması tercih edilebilir. Yüz bölgesindeki benlerin alınması genel olarak estetik kaygılara bağlıdır. Dudak üzerindeki küçük bir ben, kişiye estetik ve çekici bir hava katarken büyük ve siyah benler rahatsız edici olabilmektedir. Bu durumda, hastanın isteği ile ben alımı söz konusu olabilir.

Benlerin alınmasındaki bir sebep de tanıdır. Benler, ultraviyole ışınlara ve diğer olumsuz çevre koşullarına maruz kaldığında renk ve doku değiştirebilmektedir. Bu durumda kanser şüphesi akla gelebilir. Tanı koymak amacıyla ben dokusunun çıkarılması ve patoloji sonuçlarına göre değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu durumda dondurma ya da yakma yöntemi ile ben alımı tercih edilmez. Benin kökleri ile alınması ve bölgeden tamamen çıkarılması için cerrahi operasyon tercih edilir.

Benler Kanser Yapar Mı?

Her benin kansere dönüşeceğini söylemek doğru olmaz. Ancak bazı benler zamanla kanseröz özellik gösterebilir. Benlerin kontrol edilmesi, ciltteki değişimlerin zamanında fark edilmesi bakımından önemlidir. Erken teşhis edildiğinde cilt kanseri büyük oranda tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle benleri yoğun olan kişilerin rutin olarak benlerini takip etmesi tavsiye edilir. Eğer benlerin etrafında renk değişimi, benlerin boyutunda ya da dokusunda değişmeler varsa mutlaka uzman bir doktora danışmak gerekir. Şüpheli lezyonlar cerrahi işlemle kolayca çıkarılır ve patoloji sonuçlarına göre gerekli değerlendirme ve işlemler yapılır.

Benler Nasıl Alınır?

Günümüzde hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemlerle benlerin alınması mümkündür. Dondurma, yakma ve lazer teknolojileri sayesinde benler ameliyatsız bir şekilde alınabilmektedir. Ancak bu yöntemler kullanıldığında lezyon yok edilmiş olur. Dolayısıyla patolojik inceleme için parça alınması mümkün olmaz. Benlerin cerrahi yöntemle alınması, bölgedeki lezyonun tamamen çıkarılmasını ve incelenmesini mümkün kılar. Ben alımı cerrahi ile yapılsa bile basit bir işlemdir. Hasta aynı gün içerisinde günlük hayatına geri dönebilir. İşlem, lokal anestezi ile yapılır. Yaklaşık 30 dakika sürer. Alınan parça patolojiye gönderilir ve sonuçlar değerlendirilir.

Ankara Ben Alımı

Ben alımı basit bir işlem olmasına rağmen mutlaka uzman bir doktor tarafından, steril bir ortamda yapılmalıdır. Ben aldırma işleminden yaklaşık 5 – 10 gün sonra dikişler alınır. Bu süreçte hasta yeniden doktoruna muayeneye gitmiş ve yarasını göstermiş olur. Ben alımında iz kalmaması doktorun da uzmanlığına bağlıdır. Bu nedenle mutlaka uzman bir doktora başvurmanız ve ben alımından sonra bölgenin steril tutulmasına özen göstermeniz gerekir. Ankara’da ben alımı hakkında merak ettiklerinizi sormak için kliniğimizi arayabilir ve Doç. Dr. Aybala Yıldız’dan randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi