Fibroadenom Tedavisi Ankara

Meme içerisinde kitle olması, kanser şüphesi ile birçok kadına korku verse de tüm meme tümörlerinin kanser olarak değerlendirilmesi doğru olmaz. Bazı durumlarda, meme içerisinde ele gelen kitleler “fibroadenom” ya da “fibrokist” dediğimiz iyi huylu tümör yapılarıdır. Rahatsız edici olmadığı sürece tedavi edilmesi şart olmayan bu kistik yapılar birçok kadına endişe vermektedir. Bunun nedeni halk arasında memedeki kistler ve meme kanseri hakkında birçok asılsız söylentinin dolaşmasıdır. Fibroadenomların ne olduğunu tam olarak anlamak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. Kadınların yaklaşık %70’inde görülen fibroadenomların tanı ve tedavisi hakkında merak ettiklerinizi ise Doç. Dr. Aybala Yıldız’a sorabilirsiniz.

Fibroadenom ve Fibrokist Nedir?

Vücudun pek çok bölgesinde görülebilen kistler, memelerde de oluşabilir. İçi sıvı dolu kesecikler olan kistler, genellikle zararsızdır. “Fibrokistik memeler” ise günümüzde hastalık olarak kabul edilmemektedir. Genellikle hormonal değişmelerin ya da yaşam biçiminin ortaya çıkardığı doku değişmeleri olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte fibrokist ve fibroadenomların düşük de olsa kansere dönüşme olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle fibrokistik memeye sahip bir kadının göğüslerini düzenli olarak kontrol ettirmesi tavsiye edilmektedir.

Memede bulunan içi sıvı dolu keseciklere “fibrokist”; içi katı ve sert bir doku ile dolu olan keselere ise “fibroadenom” denilmektedir. Büyük sağlık problemlerine yol açmasalar da memenin tam anlamıyla sağlıklı olduğundan emin olabilmek için hissedilen tüm sertliklerin fibroadenom olduğundan emin olmak gerekir.

Fibroadenom Kimlerde Görülür?

Fibrokist ve fibroadenomlar sıklıkla üreme çağında aktifleşir. Ancak her yaş kadında görülebilmektedir. Fibroadenom ve fibrokistler ciddi şikâyetlere neden olmadığı için fark edilemeyebilirler.

Fibroadenom ve Fibrokistler Tehlikeli Midir?

Fibroadenom Ankara ve fibrokistler genellikle zararsız kistik yapılardır. Hastanın hayat kalitesini düşüren şikâyetlere neden olmazlar. Genellikle ağrı, yanma, batma hissi ve uyuşma ile kendilerini gösterirler. İlerlemiş fibrokistik meme yapısında bu şikâyetler koltuk altı, omuz, kol ve sırta yayılabilir.

Fibroadenom ve Fibrokistler Kansere Dönüşür Mü?

Fibroadenom ve fibrokistlerle ilgili en çok merak edilenlerden biri de bu yapıların kanser riski taşıyıp taşımadığıdır. Fibroadenom ve fibrokistler genellikle kansere dönüşmezler. Ancak son yıllarda yapılan çalışmalar çok düşük oranda da olsa bu riskin arttığını göstermiş olup memesinde fibrokist veya fibroadenomu olan hastaların mutlaka Meme Hastalıkları Cerrahisi uzmanı bir Genel Cerrah tarafından rutin olarak kontrol edilmesi gerekmektedir.

Fibroadenom ve Fibrokist İlaçla Tedavi Edilir Mi?

Fibroadenom ve fibrokistlerin ilaçla tedavi edilmesi mümkün değildir. Fibroadenom ve fibrokistlerin belli bir büyüklüğü aşması ya da kısa zamanda hızlı büyüme göstermesi durumlarında cerrahi işlemle fibroadenom ve kistlerin alınması gerekmektedir.

Ankara Fibroadenom Tedavisi

Fibroadenomlar, genellikle tehlikeli olmayan, iyi huylu tümörler olsa da meme içindeki durumlarının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekir. Hem kanseröz hücrelerin varlığını takip etmek hem de fibroadenomların büyüklüklerini takip etmek kadının sağlığı için oldukça önemlidir. Ankara’da, fibroadenom tedavisi birçok klinikte yapılmaktadır. Ultrasonik görüntüleme yöntemleri ve mamografi ile fibroadenomlar tespit edilebilir. Bu noktada önemli olan memedeki tüm tümörlerin fibroadenom olup olmadığından emin olmak için uzman bir doktorun sonuçları doğru yorumlamasıdır. Doç. Dr. Aybala Yıldız’a danışarak fibroadenomlar hakkında daha detaylı bilgi ve dilediğiniz zaman Ankara’daki kliniğimizden randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi