Ankara Fibrokistik Hastalık Tedavisi

Ankara fibrokistik hastalık, memelerde kistik yapıların görülmesi ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Meme; süt üreten bezler (alveoller), sütün memeye taşınmasını sağlayan kanallar (ductus) ve bağ dokularından oluşur. Her adet döneminde, hormonal değişimlere bağlı olarak bu yapılarda da bazı değişiklikler görülür. Fibrokistik hastalık durumunda, hormonal yapılara bağlı gelişen değişimler tam olarak onarılamaz ve kistik yapıların oluşumu sürekli olarak artar. Fibrokistik hastalık, göğüste kansere benzer dokular yarattığı için endişe verici olsa da genellikle zararsız bir hastalıktır. Yazımızın devamında fibrokistik hastalığı hakkında daha detaylı bilgilere yer vereceğiz. Ankara’da fibrokistik hastalık ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın kliniğini ziyaret edebilir ve telefonla iletişime geçebilirsiniz.

Fibrokistik Hastalık Nedir?

Memenin fibrokistik hastalığı genel olarak memede kist oluşması olarak tanımlayabiliriz. Her adet döneminde kadın bedeni kendini gebeliğe hazırlar. Bu nedenle rahim ve göğüs yapısında bazı değişimler meydana gelir. Rahim duvarı kalınlaşır ve göğüslerde süt üreten hücreler artar. Adet dönemlerinde kadınların göğüslerinin belirginleşmesinin nedeni de budur.

Eğer gebelik söz konusu değilse rahim ve göğüsler kendini yenileyerek oluşan fazla doku ve hücreleri dışarı atarlar. Rahimdeki fazla dokuların dışarı atılması adet kanaması ile gerçekleşirken; memede oluşan fazla süt bezleri vücuttaki savaşçı hücreler tarafından yok edilir. Bu süreçte süt bezlerinden salgılanan sıvıların göğüste birikmesi sonucunda içi sıvı dolu kesecikler oluşur. Bu kesecikler fibrokist adını alır. Bu kistler büyüyebileceği gibi kendiliğinden de yok olabilirler. Ancak memede sıvı birikimi sürekli hâle gelirse fibrokistler de artabilir ve bu durum kalıcı hâle gelebilir. Bu durumda fibrokistik hastalıktan söz edebiliriz.

Fibrokistler Kansere Dönüşür Mü?

Fibrokistikler ile ilgili en çok merak edilenlerden biri de fibrokistlerin zararlı olup olmadığıdır. Fibrokistik dokular, kanseröz dokulara benzer belirtiler verdiği için kanser şüphesi doğurabilir. Ayrıca muayene esnasında kansere benzer sertlikler yarattıkları için kanser teşhisinin konmasını zorlaştırabilirler. Ancak fibrokistik dokular genellikle zararsızdır. Kansere dönüşme riskleri ise oldukça azdır. Yine de her ihtimale karşı fibrokistlerin takip edilmesi ve gerekli görüldüğünde cerrahi işlemle temizlenmesi gerekir.

Fibrokistik Hastalık Kimlerde Görülür?

Fibrokistik hastalık genellikle 30 yaş üzeri kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni; fibrokistik memeye sebep olan sıvı birikiminin yıllar boyunca yeniden tekrar etmesi ve bu durumun kalıcı olarak memede yer etmesidir. Ancak genetik faktörler, çevre koşulları ve yaşam biçimi nedeniyle genç hastalarımızda da fibrokistik hastalık görülebilmektedir.

Fibrokistik Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Fibrokistik hastalık durumunda en sık karşılaştığımız belirti ağrıdır. Aynı zamanda hastalarımız rutin meme kanseri kontrollerinde de göğüslerinde sert dokular hissedebilirler. Fibrokistik dokular, içi sıvı dolu kitleler olduğu için tıpkı kanserde olduğu gibi sert doku oluşumları olarak ele gelebilirler. Fibrokist ağrısına memede dolgunluk ve şişlik hissi de eşlik edebilir. Bu ağrı ve dolgunluk hissi genellikle adet dönemlerindeki gibidir. Eğer fibrokistik yapılar çok büyümüşse ağrı ve dolgunluk hissi hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek boyutlara ulaşabilir.

Ankara Fibrokistik Hastalık Tedavisi

Fibrokistik hastalığın tedavisinde cerrahi yöntem en son tercih edilendir. Öncelikle ağrı kesici ilaçlarla semptomatik tedavi yolları izlenir. Eğer hastanın ağrı, yanma ve batma şikâyeti çoksa ağrı kesici ve antienflamatuar ilaçlar kullanılabilir. Ağrı ve baskı hissinin azalması için hastaya daha rahat sütyen kullanımı tavsiye edilebilir.

Fibrokistik hastalığın tedavisinde tercih edilen bir diğer yöntem de hormonal sorunların giderilmesidir. Düzensiz adetler ve hormonal dengesizlikler de fibrokistik hastalık oluşumunu artırmaktadır. Adetlerin düzenlenmesi fibrokistik hastalığın ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Yaşam biçiminde değişiklik yapılması da tüm bedeni etkiler. Kafein, alkol ve sigaradan uzak bir yaşam biçimi, kilo sorunu varsa çözülmesi ve düşük karbonhidratlı beslenme tüm bedende yenilenme ve zindelik sağlar. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam biçimi ve hafif egzersizin memenin fibrokistik hastalığına çözüm olduğu hastalarımız da bulunmaktadır.

Ancak memedeki fbrokistlerin sayıca artması, büyümesi veya kanser şüphesi olması durumunda cerrahi tedavi şarttır.

Fibrokistik hastalığın tedavisinde uzman bir cerrahın yönlendirmesi de teşhis ve tedavi için oldukça önemlidir. Ankara’da fibrokistik hastalık tedavisi için Doç. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilir ve fibrokistik tedavisi hakkında kliniğimizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi