Genital Siğil Tedavisi Ankara

Kondilom olarak bilinen genital siğiller, genellikle HPV yani “Human Papilloma Virüs” tarafından oluşturulan siğillerdir. Dünyada birçok kişi, HPV virüsü ile enfekte olarak, genital siğil sorunu yaşamaktadır. HPV virüsü, cinsel ilişki yoluyla bulaşır ve bulaştıktan bir süre sonra genital siğillere yol açabilir. Bu süre bazı hastalarda oldukça kısadır. Bazı kişilerde ise ömür boyu genital siğile rastlanmayabilir. Genital siğil, hem erkekte hem de kadında görülebilir. Günümüzde genital siğillerin tedavisinde kullanılan farklı yöntemler mevcuttur. Yazımızın devamında HPV virüsü ve genital siğil tedavisi Ankara hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Kondilom tedavisi ve diğer estetik işlemler için ise Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın kliniğini arayabilirsiniz.

Genital Siğil (Kondilom) Nedir?

Genital siğil yani kondilom; genital bölgede ortaya çıkan, açık kahverengi ya da ten renginde, karnabahar görünümündeki deri lezyonlarıdır. Genital siğillerin büyük bir çoğunluğu HPV virüsü nedeniyle ortaya çıkar. Genital siğiller, HPV’nin başlıca belirtisidir. Siğiller nadir de olsa kendiliğinden geçebilir. Ancak bu olasılık oldukça düşüktür. Bu nedenle genital siğillerin mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Eğer genital siğiller çoğalırsa, cinsel organın büyük bir kısmına yayılabilir.

Genital Siğil Nasıl Bulaşır?

Peki genital siğiller nasıl bulaşır? Cinsel ilişkideki partnerlerden birinde HPV virüsü varsa genital siğiller kolayca bulaşır. HPV, bulaşıcılığı oldukça yüksek olan bir virüstür. Tedavisi ise kişinin bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Genital siğillerin tedavi edilmesi, lezyonun olduğu bölgenin kıyafetler ve sürtünme nedeniyle tahriş olmasını engeller. Bölgede siğiller nedeniyle oluşan rahatsız edici görünümü ortadan kaldırır.

Genital Siğil Kimlerde Olur?

Cinsel yaşam biçimi ve düşük bağışıklık sistemi, genital siğillerin oluşma riskini artırabilir. Özellikle erken yaşta ve çok sayıda ilişkiye girmek genital siğillerin oluşmasındaki en başlıca risk faktörüdür.

  • Yeterli hijyen sağlanmamış hamam, havuz, umumi tuvalet gibi yerlerden direkt bulaş yoluyla
  • Erken yaşta ve çok sayıda cinsel ilişkiye girenlerde
  • Cinsel partner sayısı fazla olan kişilerde
  • Korunmasız cinsel ilişki sonucunda
  • Bağışıklık sistemi düşük olanlarda genital siğil oluşma riski fazladır.

Genital Siğiller Kansere Neden Olur Mu?

Genital siğillerin en korkutucu özelliklerinden biri de kanserle arasındaki ilişkidir. HPV, günümüzde kadınlarda görülen rahim ağzı kanserinin başlıca nedenidir. Özellikle HPV’nin yüksek risk grubunda sayılanları zamanla kansere neden olabilir. Genital siğiller, zamanla biçim ve doku değişimine uğrayarak kanseröz özellik gösterebilir. Bu nedenle, HPV görülen her hastada olmasa da, genital siğillerin kanser riski taşıdığını söyleyebiliriz.

Kansere Neden Olan Genital Siğiller Hangileridir?

HPV, düşük riskli ve yüksek riskli olmak üzere iki tip altında incelenir. Human Papilloma Virüs’ün 200’e yakın türü bulunmaktadır. Bunlardan bazıları genital siğile neden olurken bazıları ise sessizdir ve kolay kolay fark edilmez. Genital siğile neden olan HPV’nin türünün belirlenmesi için ise özel testler yapılması gerekir. HPV tip 6, 11, 40 ve 42 en sık görülen, düşük riskli HPV türleridir. Yüksek riskli HPV türlerinde ise genellikle tip 16 ve 18’e rastlanır. Genital siğil muayenesi yapıldıktan sonra mutlaka tipi tespit edilmeli ve HPV’nin diğer türlerine göre HPV aşısı yapılmalıdır.

Genital Siğilleri Engellemek Mümkün Mü?

“Rahim ağzı kanseri aşısı” olarak da bilinen HPV aşısı sayesinde siğillerden korunmak yüksek oranda mümkündür. Ancak aşının etkili olması için kişinin daha önce HPV ile enfekte olmamış olması gerekmektedir. Bu nedenle genital siğillerden korunmanın en etkili yolu farklı partnerlerle cinsel ilişkiden kaçınmaktır.

Ankara Genital Siğil Tedavisi

Genital siğiller, dondurma (kriyoterapi), lazer ve cerrahi işlem gibi farklı yöntemlerle yok edilebilmektedir. Dondurma ve lazer ile yapılan siğil tedavilerinde, hiçbir kesi olmadan genital siğiller yok edilebilmektedir ancak bunlar kısa süreli tedaviler olup kısa zaman sonra siğiller aynı yerde tekrar etmektedir. Siğil ve siğil kökünün tamamen çıkarılması için cerrahi işlem yapılması gerekir. Bu noktada uzman bir doktor, hasta öyküsüne uygun tedavi seçeneğini kolayca belirleyecektir. Genital siğillerin tedavisi için Ankara’da, Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın kliniği ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi