Kabızlık Tedavisi Ankara

Kabızlık, yarattığı sıkıntılı his nedeniyle günlük hayatı olumsuz etkileyen bir sindirim problemidir. Bebeklik döneminden itibaren, her yaştan bireyde görülebilir. Stres, kötü beslenme, hareketsiz yaşam biçimi gibi nedenlerle ortaya çıkan kabızlık, yaşam kalitesini ciddi şekilde düşürebilir. Bu nedenle henüz ortaya çıkmadan, kabızlığa neden olacak alışkanlıklardan uzak durmak gerekir. Eğer kabızlık uzun süre devam ederse, altında yatan daha ciddi sorunlar olduğu düşünülebilir. Bu nedenle kabızlığın hafife alınmaması ve vakitlice bir doktora başvurulması gerekir. Kabızlık ve kabızlığı engellemek için yapılacaklar hakkındaki bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz. Kabızlık tedavisi Ankara hakkında daha detaylı bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizle iletişime geçebilir; Doç. Dr. Aybala Yıldız’dan randevu alabilirsiniz.

Kabızlık Nedir?

Halk arasında kabızlık olarak bilinen “konstipasyon”, bağırsak hareketlerinin yavaş olması nedeniyle ortaya çıkan bir sindirim sistemi rahatsızlığıdır. Kabızlık durumunda dışkılamak zorlaşır. Dışkılama sayısı normale göre oldukça azdır ve hasta dışkılama sırasında güçlük çeker. Herkes, hayatının bazı dönemlerinde sindirim problemi yaşayabilir ve kabız olabilir. Kabızlık sorununu fark eden kişi, sindirim sistemini düzenleyecek beslenme alışkanlıklarına yönelerek sorunu ortadan kaldırabilir. Ancak kronik hâle gelen kabızlığın tedavisi mutlaka uzman bir doktorun kontrolünde yapılmalıdır.

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Kabızlık, kişinin kendisi tarafından da hemen fark edilir. Dışkılamanın azalması, ağrılı ve güç hâle gelmesi, karın ağrısı, iştahsızlık, hâlsizlik ve karında şişlik hissi kabızlığın başlıca belirtileridir.

Kabızlık Neden Olur?

Kabızlık, genellikle bağırsak hareketlerinin düzensiz olması nedeniyle ortaya çıkan bir sorundur. Çoğu kabızlık vakasında kabızlığın nedeni tam olarak belirlenemez ve düzenli bir beslenme alışkanlığı ile kabızlığa çözüm bulunur. Kabızlığın ortaya çıkışındaki temel sebep; bağırsak hareketlerini yavaşlatan bir yaşam biçimidir. Kabızlığın nedenleri;

  • Sık sık fast food, lif yönünden zayıf, yağlı besinlerin tüketilmesi
  • Vücudun yeterli sıvı almaması
  • Hareketsiz yaşam tarzı
  • Crohn başta olmak üzere bazı iltihaplı bağırsak hastalıkları
  • Hormonal dengenin değişmesi
  • Antidepresan, epilepsi ve bazı antipsikotik ilaçlar olarak sıralanabilir.

Kabızlık, hamilelik ve bebeklik döneminde sık görülen bir sorundur. Hamilelerde kabızlığın görülme nedeni hormonal değişimler; bebeklerde ise sindirim sisteminin henüz yeterince gelişmemiş olmasıdır.

Kabızlığa Neden Olan Yiyecekler Nelerdir?

İnsan bağırsağının aşırı yağlı, şekerli, tuzlu ve ağır besinleri sindirmesi zordur. Tahıl ve liften yoksun gıdalar bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Sonuç olarak kabızlık ortaya çıkar. Patates, pirinç, muz, makarna ve fast food yiyecekler kabızlığa neden olduğu bilinen yiyeceklerdir. Bunun yanında süt ve süt ürünlerinin de aşırı tüketilmesi kabızlığa neden olabilir.

Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Peki kabızlığa neler iyi gelir? Öncelikle zeytinyağı gibi sağlıklı ve hafif yağlarla hazırlanan yemeklerin sindirim sistemi için çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Sıvı yağlarla hazırlanan yemekler, yeşillik, meyve, sebze ve tahıllar kabızlığa iyi gelen yiyeceklerdir. Sindirim sistemini harekete geçiren kepekli, çavdarlı ve tam buğdaylı ekmekler de kabızlığın engellenmesini sağlar. Kırmızı et, fazla tüketildiğinde bağırsakları zorlayan bir yiyecektir. Bu nedenle kırmızı etin de kabızlığı tetikleyen bir yiyecek olduğu söylenebilir.

Kabızlık Nasıl Anlaşılır?

Kabızlığın belirtileri oldukça açıktır. Bu nedenle herhangi bir muayene olmadan da, kişinin kendisi, kabız olduğunu anlayabilir. Yaşam tarzında yaptığı değişiklikleri ve yeme düzenini değerlendirerek kabız olduğuna karar verebilir ve önlemlerini alabilir. Ancak düzenli olarak tekrar eden kabızlık, basur, anal fiisür ve anal fistül gibi sorunlara yol açabilir. Aynı zamanda başka rahatsızlıkların da sinyali olabilir. Normal bir insan haftada en az 3 defa dışkılar. Eğer haftalık dışkılama sayısı 3’ten az ise kabızlıktan söz edilebilir.

Bunun dışında;

  • Dışkılamadan sonra bağırsaklar tamamen boşalmıyorsa
  • Dışkılama güçlükle gerçekleşiyorsa
  • Makat ve karın bölgesinde sertlik, gerginlik hissi varsa
  • El ile destek verilerek dışkılama rahatlatılıyorsa kabızlık tanısı konulabilir.

Ancak uzun süren kabızlık durumunda, özellikle hastanın yaşı 40 ve üzeri ise, kolonoskopi ile bağırsak ve rektum bölgesinin detaylı olarak incelenmesi gerekebilir.

Kabızlığın Tedavisi Nedir?

Kabızlık, çoğu insanın dillendirmeye çekindiği bir sorundur. Bu nedenle doktor muayenesi ertelenir ya da aksatılır. Ancak kabızlığın altında yatan nedenlerin araştırılması gerekir. Özellikle, uzun süren kabızlık şikâyetinde mutlaka detaylı inceleme yapılmalıdır.

Birçok kabızlık vakasında, kabızlığın nedeni saptanamaz. Hatta hasta sık sık fast food tükettiği ve az su içtiği için kabız olduğunu düşünerek, kendi kendine bazı çözümler bulabilir. Bu çözümlerin başında sıvı tüketimini artırmak ve sağlıklı bir beslenme düzenine geçmek gelir. Aynı zamanda hafif yürüyüşler ve bitki çayları da kabızlığın tedavi edilmesine yardımcı olabilir. Bebeklerde kabızlığı gidermek için karın bölgesine hafif masaj yapılabilir. Tüm bu uygulamalara rağmen kabızlık geçmiyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kabızlık tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizi arayabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi