Ankara Meme Ağrısı (Mastalji) Tedavisi

Ankara meme ağrısı yani mastalji, kadınların adet döneminde en çok yaşadığı sorunlardan biridir. Erişkin çağdaki her kadın, hayatında en az bir kere, adet döneminde, göğüs ağrısı sorunu yaşamıştır. Adet döneminde görülen göğüs ağrıları genellikle zararsızdır ve kendiliğinden geçer. Ancak uzun süren, ısrarcı meme ağrıları bazı riskli durumların işaretçisi olabilir. Bu nedenle kadınların hissettiği her meme ağrısını gözlemlemesi ve adet dönemi ile ilişkisi olmayan,tek taraflı, uzun süreli ağrılarda mutlaka bir doktora görünmesi gerekmektedir. Eğer meme ağrısından şikâyetçiyseniz ve bu konuda daha fazla bilgi almak istiyorsanız Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın Ankara’daki kliniğini arayabilirsiniz.

Meme Ağrısı Neden Olur?

Meme ağrısı, kadınlarda farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Genellikle göğüste dolgunluk hissi, batma , kaşıntı ve keskin acı olarak görülür. Adet dönemleri, kadınlarda meme ağrısı şikâyetinin en sık olduğu dönemdir. Bu dönemde yaşanan hormonal değişimler, memelerde dolgunluk ve ağrı hissine neden olur. Adet dönemindeki kasık, karın ve meme ağrıları genellikle geçicidir. Ağrıların şiddeti ise hafif ya da orta şiddetli olarak tanımlanabilir. Adet ağrıları ayın kısa bir döneminde şikâyete neden olur. Adet başlamadan önce adetin yaklaştığına haber veren meme ağrıları çoğunlukla adetin 2. ya da 3. günü sonlanır. Bunun dışında yumurtalıklarla ilgili sorunlar, hormonal problemler veya kötü huylu tümörler de meme ağrısına neden olabilmektedir.

  • Süt kanallarında tıkanıklık sonucunda oluşan meme iltihabı
  • Aşırı dar kıyafetlerin giyilmesi sonucu oluşan yara ve tahrişler
  • Hormonal bozuklukların ve kısırlığın tedavisinde kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları
  • Meme kanseri
  • Omuz ve sırta yayılan ağrılara neden olan, aşırı büyük memelere sahip olmak meme ağrılarının başlıca nedenleridir.

Meme Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Meme ağrısı, her iki memede aynı anda ya da tek bir memede görülebilir. Ağrıların büyük kısmı adet döngüsü ile ilişkilidir. Adet döngüsünde görülen meme ağrısı;

  • Memede dolgunluk
  • Hareket ettikçe oluşan donuk ağrılar, gerginlik hissi ve memede büyüme
  • Her iki memede de ağrı şeklinde kendini belli eder.

Bu belirtilerle kendini gösteren “siklik” yani geçici meme ağrıları hormon seviyelerinin değişmesine bağlıdır. Siklik olmayan meme ağrıları ise uzun sürelidir. Siklik olmayan ağrılar, adet dönemi ile ilgili olmayan ağrılardır. Meme içerisinde belli bölgelerde yoğunlaşabilir ya da tüm memede hissedilebilir.

Meme Ağrısı Kimlerde Olur?

Meme ağrısı, her yaştan kadında görülebilir. Adet döneminin başlamasıyla birlikte her ay memede hafif – orta şiddetli ağrı oluşabilir. Bununla birlikte hormonal dengesizliklerden, yumurtalık hastalıklarından ya da mastitten şikâyetçi kadınlarda da meme ağrısı sık görülür. Meme ağrısı, bazı durumlarda kanser habercisidir. Göğüs kanseri şüphesi olan kadınlarda da uzun süren ve memenin bazı bölgelerinde yoğunlaşan ağrılar görülür.

Meme Ağrısı Teşhisi Nasıl Konur?

Meme ağrısı teşhisi ilk olarak hastanın kendisi tarafından konur. Memenin belli bölgelerinde ya da tamamında sürekli ağrı hissetmek, dolgunluk hissi ve uyuşukluk meme ağrısına eşlik edebilir. Meme ağrısı eğer adet döneminden önce başlamışsa kadınlar genellikle bunu adet habercisi olarak algılar ve endişe etmezler. Ancak siklik olmayan, uzun süreli ağrılar doktora başvurma ihtiyacı doğurabilir. Meme ağrısının teşhisinde hasta öyküsünün önemi büyüktür. Doktor ağrının şeklini sıklığını ve hangi bölgede yoğunlaştığını tam olarak anlayarak risk faktörlerini değerlendirmek için hasta öyküsünü dikkatlice dinlemelidir. Meme ağrısının teşhisi ise genellikle ultrason sonuçlarının değerlendirilmesi ile yapılır. Eğer memede kanser şüphesi yaratan kitle varsa bu bölgeden ince kanüllerle doku örneği alınması gerekebilir. Ya da bu tetkikler birlikte uygulanarak memedeki sorunun ne olduğu kapsamlı şekilde incelenebilir.

Ankara Meme Ağrısı Tedavisi

Meme ağrıları, özellikle emziren anneler için büyük sorun hâline gelebilir. Bu nedenle adet ağrısından farklı özellik gösteren meme ağrılarında zaman kaybetmeden doktora başvurmak önemlidir. Meme ağrısı hissedildiğinde hasta önce elle meme kontrolü yapabilir. Meme ağrısı tedavisinde öncelikli olan tanıdır. Memede ağrı farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Memede ağrıya neden olan her sorunun tedavisi ise farklıdır. Dolayısıyla meme ağrısı tedavisi için öncelikle doktorun durumu değerlendirmesi ve uygun tedavi yöntemine karar vermesi gerekir. Meme ağrısı hakkında daha fazla bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizle iletişime geçebilir ve merak ettiklerinizi Doç. Dr. Aybala Yıldız’a danışabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi