Ankara Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması, küçük olmasına rağmen yarattığı acı ile kişiye oldukça sıkıntı veren bir rahatsızlıktır. Yanlış ayakkabı seçimi, yanlış tırnak kesimi ve genetik faktörler nedeniyle oluşabilen tırnak batması, bazı yöntemlerle evde tedavi edilebilir. Ancak iltihaplanmış tırnak batması vakalarında ağrı ve acı hissi günlük yaşamı kısıtlayacak hâle gelebilir. Bu durumda muhakkak uzman bir doktorun müdahalesi gerekebilir. Tırnak batmasına neden olan faktörler ve tırnak batmasından kaçınmak için yapılması gerekenler hakkındaki bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz. Tırnak batması ve tedavisi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için ise Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın Ankara’daki kliniğini arayabilirsiniz.

Tırnak Batması Nedir?

Ankara tırnak batması, tırnağın uzayıp kıvrılarak parmağın köşesine gömülmesi sonucu oluşan rahatsızlıktır. Tırnak batması genellikle ayak parmağında görülen bir durumdur. Ayak tırnaklarının ayakkabı içerisinde sıkışması bunda büyük oranda etkilidir. Bununla birlikte yanlış kesim ve genetik faktörler de tırnak batmasının oluşmasında etkilidir. Tırnak batması, doğru bakım ile tedavi edilebilir. Ancak doğru bakım yapılmadığında iltihaplanabilir ve daha ciddi bir sorun hâline gelebilir.

Tırnak Batmasının Nedenleri Nelerdir?

Tırnak batması, genellikle tırnakların yanlış kesilmesi ya da yanlış ayakkabı seçimi nedeniyle olur.

 • Tırnakların küt ve kısa kesilmesi
 • Aşırı dar ayakkabıların giyilmesi
 • Tırnak yapısının genetik faktörler nedeniyle batmaya yatkın olması
 • Düşme ve çarpmalar tırnak batmasına neden olabilir.

Tırnak Batmasının Belirtileri Nelerdir?

Tırnak batması, tırnağın kenarında hissedilen yoğun acı ve ağrı hissi ile kendini belli eder. Başlarda hafif seyreden bu acı, zamanla artar. Özellikle iltihap kapmış tırnak batmasının acısı, günlük yaşamı olumsuz etkileyecek boyutlara gelebilir.

Tırnak batması;

 • Tırnağın kenarındaki dokularda ısı artışı ve hassasiyet
 • Tırnağın kenarında ve parmakta kızarıklık
 • Tırnakta şişme şikâyetleri ile kendini gösterir.

Eğer bu şikâyetlere ek olarak batma olan bölgede irin akması ve iltihap da görülüyorsa zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekir.

Tırnak Batması Kimlerde Olur?

Tırnak batması, kadın – erkek fark etmeksizin, her yaşta bireyin başına gelebilir. Özellikle bebeklerde tırnaklar çok hızlı uzadığı ve deri hassas olduğu için sık sık görülen bir rahatsızlıktır. Küçük bebekler için parmakta hissedilen ağrı çok daha çekilmez olabilir. Bebek sürekli ağlayarak, ayakkabı giymeyi reddedebilir. Bu durumda bebeklerin ayakları kontrol edilerek tırnak batması olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ayrıca genetik olarak tırnak yapısı büyük ve parmakları dar olan kişilerde de tırnak batması sık görülür.

Tırnak Batmasına Ne İyi Gelir?

Tırnak batması, ilk aşamalarda evde uygulanacak birkaç teknikle geçirilebilir. Ancak ilerlemiş, ciddi tırnak batması problemi mutlaka steril bir ortamda, uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir.

 • Parmakları sabunlu sıcak suda bekletmek
 • Sürekli krem sürerek tırnak batması olan bölgeyi yumuşatmak
 • Tırnaklar henüz uzamadan kesmeye çalışmamak, batık tırnağın uzamasını beklemek
 • Mümkünse spor ayakkabı benzeri, rahat ayakkabılar giymek tırnak batmasına iyi gelir.

Ankara Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak batması, genellikle hafif seyreden bir problemdir. Eğer tırnak batması iltihaplanırsa, antibiyotik kullanımı gerekebilir. Ya da uygun teknikle batık tırnağın etten ayrılması, çekilmesi söz konusu olabilir. Bu noktada kararı doktor verecektir. Tırnak batması ameliyatı tekrarlayan tırnak batmalarında en iyi tedavi olabilir. Tırnak batması ve tedavisi hakkında bilgi almak için Doç. Dr. Aybala Yıldız’a danışabilirsiniz; Ankara’daki kliniğimizi arayarak randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi