Yağ Bezesi Tedavisi Ankara

Yağ bezeleri, lipom olarak da adlandırılır ve her yaştan bireyde, toplumun her kesiminde görülebilirler. Deri altındaki yağ dokusunun birikip kapsüle benzer bir cilt dokusu hâline gelmesiyle oluşurlar. Özellikle yüz, boyun ve sırt bölgesinde sıkça görülen yağ bezelerinin %90’ından fazlası iyi huyludur. Ancak zaman geçip, yağ bezeleri büyüdükçe estetik sorunlar ortaya çıkabilir. Burun, göz kapağı ve kulak bölgesindeki büyük yağ bezeleri kişinin dış görünüşü ile barışık olmasını engelleyebilir. Bu durumda, yağ bezelerinin basit bir cerrahi işlemle alınması mümkündür. Yağ bezelerinin tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın Ankara’daki kliniğini arayabilirsiniz.

Yağ Bezesi Nedir?

Yağ bezesi, neredeyse her insanın vücudunda görülebilen, deri altına yerleşen yağ birikmesidir. Tıp literatüründe, “lipom” olarak adlandırılan yağ bezeleri genellikle iyi huyludur. Vücudun her yerinde görülebilirler. Üzerine dokunulduğunda yumuşak bir his verirler ve hareket ederler.

Yağ Bezelerinin Belirtisi Nedir?

Yağ bezeleri, ağrı vb. şikâyetlere neden olmazlar. Bulunduğu bölgede ufak, sarı – beyaz renkli bir çıkıntı olarak başlayıp, giderek büyüyebilirler. Büyüme hızları genellikle yavaştır. Özellikle yüz bölgesinde görülen yağ bezeleri, oldukça yavaş büyür ve genellikle gözle görülmezler. Eğer yağ bezesi olduğu düşünülen bir doku hızla büyüyor; renk ve şekil değişikliğine uğruyorsa, bu durumda farklı şüpheleri akla getirebilir. Bu nedenle mutlaka uzman bir doktora görünmek gerekir.

Sırt ve boyun bölgesindeki yağ bezeleri ise daha büyük ve derin yerleşimli olabilirler. Bu yağ bezelerinde, yağ birikimi cildin alt dokularına kadar indiği için, bezeler sert bir şişlik şeklinde hissedilebilir. Oysaki yüz bölgesinde, cilt ince olduğu için yağ bezesi deri ile birleşiktir. Yani doğrudan, bir beze şeklinde görülebilir, hissedilebilir ve ayırt edilebilir.

Yağ Bezesi Neden Olur?

Yağ bezelerinin oluşmasındaki asıl sebep bilinmemektedir. Ancak birçok faktörün buna neden olabileceği düşünülmektedir.

Yağ bezesine neden olduğu bilinen başlıca faktör ise genetik yatkınlıktır. Yağlı cilt yapısına sahip ailelerde, cilt altında yağ dokusu birikimi de fazla olmakta ve yağ bezesi görülme olasılığı artmaktadır. Yağ bezesine neden olduğu düşünülen diğer faktörler;

  • Yüksek kolesterol ve trigliserit değerleri
  • Bazı metabolizma hastalıkları
  • Aşırı yağlı, dengesiz ve sağlıksız beslenme düzeni
  • Yaşın ilerlemesi ve cildin yaşlanması
  • Karaciğer ile ilgili problemler
  • Obezite olarak sıralanabilir.

Yağ Bezesi Çeşitleri Nelerdir?

Yağ bezeleri, çoğunlukla iyi huyludur demiştik. Ancak bu iyi huylu, tümör benzeri oluşumlar da kendi içlerinde türlere ayrılır.

İyi huylu yağ tümörleri; Baş, boyun ve sırt bölgesinde görülen, içi dolu ve sert yağ bezeleridir. İyi huylu olmalarına rağmen kişiye rahatsızlık hissi verebilirler.  Sırt ve baştaki yağ bezeleri belli olmasa da; boyun bölgesinde çıkan yağ tümörleri hemen göze çarpar. Bu nedenle alınması gerekebilir.

Kötü huylu yağ bezelerine ise oldukça az rastlanır. Normalde, bir yağ bezesinin  rengi sarı – beyazdır. Eğer dokuda gri – mavi renkte bir değişim gözleniyorsa ve yağ dokusu aşırı hızlı büyüyorsa kötü huylu yağ bezesinden şüphesi oluşabilir.

Ankara Yağ Bezesi Tedavisi

Yağ bezeleri, genellikle iyi huylu olmalarına rağmen ufak bir cerrahi operasyonla alınması gerekebilir. Ameliyat genellikle basittir. Hasta aynı gün içerisinde günlük hayatına dönebilir. Yağ bezesi tedavisi Ankara hakkında daha detaylı bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.

Şimdi Ara!
Yol Tarifi