WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Anal Apse Tedavisi

İltihaplanmaya bağlı olarak, makat bölgesinde ortaya çıkan, şişmiş dokuya apse denmektedir. Anal apse, genellikle makat bölgesindeki salgı bezlerinde oluşur. Küçük olmasına rağmen, günlük yaşamı olumsuz etkileyen, ciddi bir problemdir. Çünkü apsenin yarattığı ağrılar, dayanılmaz hâle gelebilir. Ağrı ve şişliğin giderilmesi için apsenin boşaltılması şarttır. Apse kendi kendine geçen bir rahatsızlık olmadığı için, mutlaka bir doktor kontrolünde tedavisi yapılması gerekir.

Tedavi edilmeyen apseler, anal fistüle dönüşebilir ve tedavisi giderek zorlaşır. Anal apse belirtileri, anal apse tanısı ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Anal Apse Nedir?

Anal apse Ankara, genellikle 30 yaş ve üzeri kişilerde ortaya çıkan ve makat bölgesinde ağrı, oturamama gibi sorunlara neden olan bir rahatsızlıktır. Anal apsenin ortaya çıkmasındaki en önemli neden uzun süren ishal şikâyetidir. Anal fistül tanısı konmuş hastalarda daha sık görülür. Bunun nedeni; fistülün zamanla apse oluşumuna neden olmasıdır. Anal apse, yerleşim bölgelerine göre farklı farklı isimlendirilebilir. Bunlar;

  • Perianal apse
  • Intersfinkterik apse
  • Ischioraktel apse
  • Supralevator apsedir.

Bu apse türlerinin her biri uzman bir doktor tarafından, acilen tedavi edilmesi gereken rahatsızlıklardır. Tedavi edilmediğinde yayılır ve makat bölgesinde birden çok apse görülebilir. İshal vakalarının sıklıkla görüldüğü ilkbahar – yaz aylarında anal apse vakaları da artmaktadır.

Anal Apse Nasıl Anlaşılır?

Anal apse, makat bölgesinde şişlik, ağrı ve kızarıklık ile belli olan bir rahatsızlıktır. Hasta kişi, makat bölgesinde ağrı hissettiği anda kendi kendine yapacağı kontrollerle apseyi kolayca hissedebilir. Ancak apsenin kesin tanısı ve apse ile birlikte anal fistül varlığının da değerlendirilmesi için mutlaka bir doktor muayenesi gerekir. Anal fistül hakkındaki yazımızı okuyarak anal fistül ve apse arasındaki ilişkiyi daha iyi anlayabilirsiniz.

Anal Apse Belirtileri Nelerdir?

Anal apsenin en belirgin özelliği; makat bölgesinde ağrı, kızarıklık ve şişkinliğe neden olmasıdır. Bu belirtiler hemoroid, anal fistül ve anal fissür rahatsızlıklarının belirtilerine benzer. Bu nedenle anal apse çoğunlukla hemoroid ile karıştırılır. Apse, iltihaplı bir doku olduğu için hastanın ateşinin yükselmesine, terlemesine ve hâlsiz hissetmesine de neden olabilir. Bununla birlikte apsenin olduğu bölgede ısı artışı ve yanma da hissedilebilir.

Anal Apse Neden Olur?

Çeşitli nedenlerle makat bölgesindeki salgı bezlerinin çıkış noktaları tıkanır. Tıkanmış salgı bezleri ise bölgede iltihap oluşmasına yol açar. İltihaplı bölge şişerek apse görünümüne neden olur.

İshal dışında, makat bölgesinde anal fistül olması da anal apse oluşumunu tetikler. Düzenli beslenme alışkanlığının kazanılması, bağırsak hareketlerini düzenleyen egzersizlerin yapılması, bol bol su tüketimi anal apse oluşumunu engelleyebilir.

Anal Apse Yayılır Mı?

Anal apsenin içinde biriken irin, zaman geçtikçe makat dokusunda daha fazla basınç oluşmasına neden olur. Oluşan basınç nedeniyle anal bölgedeki iltihap diğer dokulara da sıçrayabilir ve anal apse yayılabilir.

Anal Apse Tedavisi Nedir?

Anal apse tanısı için genel olarak elle muayene yeterlidir. Ancak elle muayenenin yetersiz kaldığı durumlarda MR görüntülemesi de istenebilir. Özellikle sürekli tekrarlayan anal apse vakalarında bağırsak ve rektum bölgesinin kontrol edilmesi istenebilir.

Anal apse tedavisi, cerrahi yöntem ile yapılan bir tedavidir. Eğer anal apsenin tanı ve tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz Ankara’daki kliniğimizi arayabilir ve randevu alabilirsiniz.