WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Makat Kaşıntısı Tedavisi

Ankara makat kaşıntısı, pek çok nedenle ortaya çıkabilmektedir. Anüs ve çevresinde meydana gelen, sık sık tekrarlayan ve insanı toplum içerisinde sıkıntılı duruma düşüren bir rahatsızlıktır. Makat kaşıntısı, ilk olarak alerji ya da parazit ihtimalini düşündürür. Ancak günlük yaşamda yapılan bazı yanlışlar ya da değişen alışkanlıklar bile makat kaşıntısına neden olabilir.

Bu nedenle, makat kaşıntısı tedavisi için tüm ihtimallerin teker teker değerlendirilmesi önemlidir. Kaşıntının nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında mutlaka uzman bir doktora başvurmak gerekir. Ankara’da makat kaşıntısının tanı ve tedavisi için Doç. Dr. Aybala Yıldız’dan randevu alabilirsiniz.

Pruritus Ne Demek?

Pruritus, makat kaşıntısı olarak bilinmektedir. Anüs ve çevresindeki bölgenin sık sık kaşınması ve kaşıntının rahatsızlık verici bir hâl alması makat kaşıntısı olarak değerlendirilir. Pek çok farklı nedenle ortaya çıkabilen pruritus yani makat kaşıntısı, her yaştan bireyde görülebilir. Bağırsak paraziti nedeniyle oluşan makat kaşıntıları, özellikle çocukluk çağında sık sık karşılaştığımız durumlardır.

Anal Kaşıntı (Pruritus) Neden Olur?

Anal kaşıntı, oldukça geniş çaplı ele alınabilecek, kapsamlı bir sorundur. Bunun nedeni birçok fiziksel problemin, makat bölgesinde kaşıntı ile kendini gösterebilecek olmasıdır. Bu sebeplerin başında parazit hastalıkları gelir.

  • Tenya ve kıl kurdu gibi parazitler anal bölgede kaşıntıya neden olabilir.
  • Makat bölgesinin çeşitli nedenlerle ıslak bırakılması, anüs ve çevresinde kaşıntıya neden olabilir.
  • Makat bölgesindeki kaşıntı, bazı besinlerin yaptığı alerjik reaksiyonlardan biri olabilir. Kafein, bazı bitkisel çaylar, süt ve süt ürünleri, fındık, renkli meyveler ve kuruyemişler alerjiye neden olabilir. Eğer beslenme düzeninde değişiklik yapıldıysa bu durum muhakkak doktora anlatılmalı ve gerekli tetkikler yapılmalıdır.
  • Aşırı dar kıyafetlerin tercih edilmesi anüs bölgesinde kaşıntıya neden olabilir.
  • Anüs ve çevresinde idrar ve dışkı kalıntılarının bulunması anal kaşıntıya neden olabilir. Bu nedenle kişisel hijyene maksimum düzeyde önem göstermek gerekir.
  • Kullanılan bazı kozmetik ürünler genital bölge ve makat içerisinde tahrişe neden olabilmektedir. Tahriş sonucunda makat kaşıntısı ortaya çıkabilir.
  • Makat bölgesindeki bazı rahatsızlıklar da kaşıntıya neden olabilir. Bunların başında anal fissür , anal fistül ve hemoroid gelmektedir. Bu bakımdan da muayene edilmelidir.

Makat Kaşıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Makat kaşıntısının tedavisinde ilk adım, kaşıntının altında yatan nedenlerin saptanmasıdır. Makat kaşıntısına neden olan rahatsızlığa göre kaşıntının tedavisi de değişecektir. Bu nedenle makat kaşıntısı tanısında genel muayene ile birlikte farklı tetkiklere de başvurulabilir. Kolonoskopi ve makat bölgesini detaylı incelemeye yarayan diğer gelişmiş görüntüleme yöntemleri sayesinde makat kaşıntısının nedenleri tespit edilir. Bu noktada alerji ihtimalini değerlendirebilmek için alerji testleri de yapılabilir ve hastadan bazı yiyecekleri bir süre tüketmemesi istenebilir.

Eğer makat kaşıntısı kanama ve anüste şişlik ile birlikte görülüyorsa, hemoroid ve anal fissür, anal fistül gibi rahatsızlıklardan şüphe edilebilir. Eğer makatta tekrarlayan anal fissür, anal fistül ve hemoroid nedeniyle sürekli makat kaşıntısı oluyorsa, bağırsakların da kontrol edilmesi gerekebilir. Bu durumda makat bölgesindeki kanama, şişlik ve kanamanın tedavi edilebilmesi için cerrahi yöntem uygulanması gerekebillir. Anal fistür ve hemoroid gibi makat problemleri, doktor kontrolü olmadan tedavi edilemez. Bu nedenle sorunun hafife alınmaması gerekir. Anal fissür, hemoroid ve anal fistül yazılarımızda, bu konuda detaylı bilgiyi bulabilirsiniz. Ankara’da anorektal hastalıklar hakkında detaylı bilgi almak için ise kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.