WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Kıl Dönmesi Tedavisi

Ağrı, akıntı ve kötü koku ile karakterize olan bir rahatsızlıktır. Kendiliğinden geçme olasılığı yok denecek kadar azdır. Bu nedenle muhakkak tedavi edilmesi gerekir. Yazımızın devamında kıl dönmesi  tedavisi Ankara ve kıl dönmesinin nedenleri hakkında bilgilere yer vereceğiz. Bu konuda daha fazla bilgi almak için ise Ankara’daki kliniğimizi arayarak Doç. Dr. Aybala Yıldız’dan randevu alabilirsiniz.

Kıl Dönmesi Nedir?

Tıbbi ismi “pilonidal sinüs” olan rahatsızlık, halk arasında “kıl dönmesi” olarak bilinir. Hijyen kurallarına dikkat edilmesi ve kılların düzenli olarak alınması ile önlenebilen bir rahatsızlıktır. Ancak bazı kişilerde yaşam biçimine bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Kıl dönmesi, erkeklerde daha çok görülür. Hastalık oluştuktan sonra kendi kendine geçmesini beklemek boşa bir çaba olacak ve ağrı hissinin artmasına neden olacaktır. Kıl dönmesi, bulunduğu bölgede apseye neden olduğu için oldukça ağrılı ve rahatsız edici bir durumdur.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesi, vücuttaki kıl ve tüylerin deri altında birikmesi ve bu bölgede kıvrılarak, uzamaya devam etmesi sonucunda oluşur. Nefes almayan, vücudun kapalı kalan bölgelerinde daha fazla görülen bir durumdur. Derinin alt katmanlarında biriken kıllar iltihaplanır ve bu bölgede kistik bir yapı oluşturur. Dolayısıyla, oluşan kist temizlenmeden kıl dönmesinin yok olması da mümkün değildir.

Kıl Dönmesi Nerede Olur?

Vücudun saç ve kıl olan her yerinde kıl dönmesi problemi olabilir. Kadınlarda bacak bölgesinde; erkeklerde ise kuyruk sokumunda çok rastlanan bir sorundur. Öyleki “kıl dönmesi” kelimesi erkeklerde doğrudan kuyruk sokumu bölgesini akla getirmektedir. Bununla birlikte erkeklerde tıraştan sonra yüz bölgesinde de kıl dönmesi olabilmektedir.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi, başlarda kendini belli etmeyebilir. Genellikle ağrı ve acı hissedene kadar hastalar herhangi bir şikâyette bulunmazlar. Ancak sorun büyüdükçe acı ve ağrı hissine neden olur.

  • Kıl dönmesi, akıntı problemi ile başlar. Bu evrede sadece iç çamaşırında hafif nemlilik görülür. Hasta bunun kıl dönmesi habercisi olduğunu anlamayabilir.
  • Akıntı, mikrop ve bakterilerle temas ettikçe bölgede iltihaplanmaya neden olur. Akıntı yeşil – sarı bir hâl alır.
  • İltihabın çok ilerlediği durumda kanlı akıntılar görülebilir.
  • Kuyruk sokumunda kaşıntı, ağrı ve şişlik de kıl dönmesinin başka belirtileridir.

Kıl dönmesi ağrıları başta hafiftir ve hasta ağrının tam olarak neden kaynaklandığını anlamayabilir. Zaman geçtikçe ağrıların şiddeti de artar. Oturmayı ve günlük aktiviteleri engelleyecek hâle gelir. Aynı zamanda iltihap arttıkça kıl dönmesi olan bölgede kötü bir koku da oluşmaya başlar. Bu nedenle kıl dönmesi fark edildikten kısa süre sonra uzman bir doktora başvurmak en sağlıklısı olacaktır.

Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi; kıl dönmesi, erkeklerde daha sık rastlanan bir sorundur. Kuyruk sokumunda görülen kıl dönmesi genellikle yaşam tarzına bağlı olarak ortaya çıkar. Kıl dönmesine neden olan yanlış alışkanlıkların başında kişisel hijyene önem vermemek gelir. Düzenli olarak vücut kıllarının alınması ve günlük temizliğin yapılması kıl dönmesi riskini azaltır. Kıl dönmesi, özellikle taksicilik gibi sürekli oturarak yapılan mesleklere sahip kişilerde sık görülür. Ayrıca aşırı terleme, aşırı kilo ve genetik faktörlerin de kıl dönmesine neden olduğu bilinmektedir.

Kıl Dönmesi Tedavisi Ankara

Asıl tedavisi cerrahidir. Ancak günümüzde, pek çok cerrahi işlemin alternatifi bulunduğu gibi kıl dönmesi tedavisinin de ameliyatsız yöntemi bulunmaktadır. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinde, bölgeye herhangi bir kesi yapılmadan, özel bir ilaç yardımıyla kıl dönmesinin yok edilmesi sağlanır. İlaç, enjeksiyon yöntemi ile hasarlı bölgeye verilir ve hasta kısa bir süre sonra günlük yaşamına dönebilir. Lazer yöntemi ile de kıl dönmesi tedavisi yapılmaktadır.

Ankara Kıl Dönmesi Tedavisi

Kıl dönmesi, kendiliğinden geçen bir sorun değildir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi için ameliyatlı yöntem de ameliyatsız yöntem de tercih edilebilir. Ancak ameliyat ile kıl dönmesi tedavisi Ankara, ameliyatsız yönteme göre daha etkin ve kalıcı sonuçlar vermektedir. Kıl dönmesi tedavisi ve fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için Ankara’daki kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.