WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Biofeedback Uygulaması

Biofeedback uygulaması Ankara; bireyin bağırsak fonksiyonları ve makat bölgesindeki kasları üzerinde denetim kazanması amacıyla gerçekleştirilen özel bir uygulamadır. Şiddetli bir şekilde ıkınma, kronik kabızlık ve benzeri problemler; makat ve kalın bağırsak ile ilgili pek çok hastalığa yol açabilmektedir. Bahsi geçen problemler çoğu zaman bireyin, makat bölgesindeki kaslarını ve bağırsak fonksiyonlarını etkili bir şekilde kontrol edememesi sebebiyle meydana gelmektedir.

Biofeedback uygulamasında ise çeşitli egzersizler yardımıyla bireyin bu kasları ve organları etkili bir şekilde kullanabilmesi sağlanmaktadır. Bu uygulama pek çok hastalığın tedavisinde başarılı bir şekilde kullanılmaktadır, bazı durumlarda ise cerrahi tedavilere ek, destekleyici bir tedavi olarak tercih edilmektedir. Biofeedback uygulamasına başta gaz ve dışkı kaçırma olmak üzere, makat sarkması, rektosel ve daha pek çok hastalığın tedavisinde yaygın bir şekilde başvurulmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Biofeedback uygulaması hangi durumlarda yapılır?’’, ‘’Biofeedback uygulaması neden yapılır?’’, ‘’Biofeedback uygulaması kimlere yapılabilir?’’ ve ‘’Biofeedback uygulaması ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara biofeedback uygulaması ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.

Biofeedback Uygulaması Nedir?

Biofeedback uygulaması, hastaların bağırsak fonksiyonları, dışkılama işlemleri ve makat kasları üzerinde denetim elde edebilmesi için gerçekleştirilen özel bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında doktor tarafından belirlenen özel egzersizlerden faydalanılır. Bahsi geçen egzersizler sayesinde makat kasları güçlendirilir. Hasta, çeşitli kas gruplarının kullanım şekli hakkında bilgi ve pratik edinmiş olur. Biofeedback tedavisi sayesinde pelvik taban kasları aktif bir şekilde çalışırlar, böylece güçlenir ve daha ideal bir şekilde görevlerini yerine getirmeye başlarlar.  Daha önce de bahsetmiş olduğumuz gibi biofeedback uygulaması hem tek başına hem de cerrahi işlemlere ek olarak gerçekleştirilebilen bir uygulamadır. Doktor bu uygulamanın gerekli olup olmadığı konusunda, yaptığı incelemeler doğrultusunda hastasını detaylı olarak bilgilendirecektir.

Biofeedback Uygulaması Neden Yapılır?

Biofeedback uygulaması pelvik taban kaslarının güçlendirilmesi ve hastanın bu kasları nasıl kontrol edeceğini öğrenebilmesi amacıyla yapılır. Böylece pelvik taban hastalıklarının pek çoğu başarılı bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

Biofeedback Uygulaması Kimlere Yapılabilir?

Biofeedback uygulaması, bağırsakların yeniden eğitilebilmesi ve hastanın dokuları üzerinde denetim sağlayabilmesi amacıyla neredeyse herkese uygulanabilmektedir. Bu uygulama sırasında hiçbir cerrahi işleme başvurulmamaktadır. Bu yüzden biofeedback uygulaması herhangi bir sınırlandırmaya tabi değildir.

Biofeedback Uygulaması Hangi Durumlarda Yapılır?

Biofeedback uygulaması şu gibi durumlarda tercih edilebilmektedir:

 • Fekal inkontinans yani gaz ve dışkı kaçırma.
 • Kabızlık.
 • Dışkılamakta zorlanma.
 • Gaz çıkarmada zorlanma.
 • Aniden tuvalete çıkma ihtiyacı duyulması.
 • İdrar yapmada zorlanma.
 • Makat kaslarında ve rektumda meydana gelen beklenmedik, uygunsuz kasılmalar.

Biofeedback uygulamasına bu gibi durumlarda başvurulabilir.

Biofeedback Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Biofeedback tedavisinin avantajları şunlardır:

 • Herhangi bir cerrahi işlem gerekmez.
 • Anesteziye gerek yoktur, ağrısız bir uygulamadır.
 • Pelvik taban kaslarının güçlenmesini sağlar.
 • Bağırsakların daha ideal bir şekilde çalışmasını kolaylaştırır.
 • Pek çok pelvik taban fonksiyon bozukluğunun tedavisinde kullanılabilir, bazı hastalıklara karşı da korunma sağlar.
 • Uygulama sürecinde hastalar günlük yaşamlarına devam edebilirler.

Biofeedback uygulamasının avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Biofeedback Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Biofeedback uygulaması 45 dakikalık seanslar halinde yapılmaktadır. Bu seanslar yaklaşık 6 ila 8 hafta boyunca devam etmektedir. Bununla birlikte seans sayısı ve seans sıklığı, hastanın sahip olduğu rahatsızlığın türüne ve ilerleme durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Doktorunuz uygulamanın hangi aralıklarla ve hangi sıklıkla gerçekleşeceğine, sizinle birlikte karar verecek ve tedavi sürecinizi özel olarak yürütecektir.

Biofeedback Tedavisi Nasıl Yapılır?

Biofeedback uygulaması, cerrahiye veya anesteziye gerek kalmadan, ayakta gerçekleştirilen bir tedavidir. Bu tedavinin ilk aşamasında hastaya lavman uygulanır. Daha sonra ise hastadan, tuvaleti andıran özel bir sandalyeye oturması istenir. Ardından ise rektum bölgesine kayganlaştırıcı jel sürülür, sürülen jel yardımı ile makata ince bir katater yerleştirilir. Katater yerleştirildikten sonra hastadan bazı egzersizleri gerçekleştirmesi istenir. Bu egzersizler yapılırken, yerleştirilen kateter yardımı ile bölgedeki kasların kasılma durumları incelenir. Doktor, gerçekleştirdiği anlık incelemeler yardımıyla hastasını yönlendirir ve hastanın hedef bölgedeki kaslar üzerinde denetim kazanmasını sağlar.

Ankara Biofeedback Uygulaması Fiyatları 2024

Biofeedback uygulaması fiyatları Ankara ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.