WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Meme Dikleştirme

Gebelik, emzirme, yaş ve aşırı kilonun da etkisiyle göğüslerde görülen en büyük sorunlardan biri sarkmadır. Göğüs sarkması, yaş fark etmeksizin, birçok kadının ortak problemidir. Özellikle gebelik ve emzirme sürecinden sonra, göğüsler eski formunu kaybeder. Kıyafet seçimini zorlaştıran ve kadının bedeni ile barışık olmasını engelleyen bu durum, meme dikleştirme Ankara sayesinde önlenebilmektedir.

Cerrahi yöntem ile yapılan meme dikleştirme ameliyatı, göğüslerin yeniden kalkık ve çekici bir görünüme sahip olmasını sağlayan oldukça etkili bir yöntemdir. Meme dikleştirme ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

Memede Sarkma Neden Olur?

Memelerde sarkma, pek çok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Yaş ve zaman, memelerde sarkma görülmesinin en büyük sebebidir. Yaş ilerledikçe, vücuttaki dokular da gevşer ve sarkma kaçınılmaz hâle gelir. Yaşlanma sürecindeki bazı faktörler de sarkmayı hızlandırabilir. Meme sarkmasında bu faktörlerin başında gebelik ve emzirme gelir. Ayrıca yaşam biçimi de memelerde sarkma olmasını etkiler. Kilolu olmak veya bir anda aşırı kilo almak memelerde sarkmaya neden olan bir diğer etkendir.

Ameliyatsız Meme Dikleştirme Mümkün Müdür?

Birçok kadın, cerrahi işlemden çekindiği için memeleri dikleştirmenin ameliyatsız yollarını aramaktadır. Maalesef, meme dikleştirmenin ameliyatsız bir yolu bulunmamaktadır. Spor, krem vb. uygulamaların hiçbiri memedeki dokuların sıkılaşmasını ve yeniden eski esnekliğini kazanmasını sağlamaz. Ciddi şekilde meme sarkması sorunu yaşayan ya da daha kalkık göğüslere sahip olmak isteyen kadınlar için tek çözüm ameliyat ile memelerin dikleştirilmesidir.

Meme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Meme dikleştirme Ankara ameliyatı ile ilgili merak edilenlerden biri de ameliyattan sonra iz kalıp kalmayacağıdır. Ameliyat izlerinin yeri ve büyüklüğü, tercih edilen ameliyat yöntemine de bağlıdır. Meme ameliyatı, cerrahi işlemle yapıldığı için, az da olsa iz kalacaktır. Ameliyat esnasında yapılan kesiler küçüktür. Bu nedenle ameliyat izleri de çok büyük olmaz. İzlerin rengi ise zamanla açılır. Yaklaşık 1 yıl sonra neredeyse ten rengini alan, ince bir çizgi hâline gelir. Ameliyattan sonra göğüsler dik ve çekici bir görünüme kavuşacağı için bu izlerin geri planda kalan bir sorun olacağını söyleyebiliriz.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Emzirmek

Meme dikleştirme ameliyatından sonra emzirme, uygulanan ameliyat tekniğine bağlıdır. Bu nedenle bu soruya kesin bir yanıt vermek doğru değildir. Tabii ki istenen emzirme işlevine zarar vermeden, memenin en ideal şeklini almasıdır. Ancak bazı durumlarda işlem sırasında memeden doku çıkarılması da gerekebilir. Bu da emzirmeyi olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle meme dikleştirme yapmadan önce hasta ve doktorun bu konuyu net bir şekilde konuşması ve ameliyat yönteminin bu doğrultuda belirlenmesi en sağlıklısı olacaktır.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Yeniden Sarkma Olur Mu?

Meme dikleştirme ameliyatı kalıcı bir ameliyattır. Ancak bazı fiziksel değişimler memelerin yeniden sarkmasına neden olabilir. Aşırı kilo alımı, hamilelik ve emzirme sonucunda göğüsler yeniden sarkabilir. Bununla birlikte yaşlanma devam ettiği için ileri yaşlarda memelerin yeniden sarkması mümkündür.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi meme dikleştirme ameliyatından sonra da iyileşme sürecinde dikkatli olmak gerekmektedir. Sigara içmek, iyileşme sürecini yavaşlatacağı için ameliyat öncesinde ve ameliyattan sonra sigara içilmemesi tavsiye edilir. Meme dikleştirme ameliyatından sonra;

  • Bir süre, klasik sütyenler yerine sporcu sütyeni kullanılır.
  • Ağrı hissinin azalması için ağrı kesiciler kullanılır ve düzenli aralıklarla soğuk kompres uygulanır.
  • Bir süre ödem ve şişlik olabilir. Düzenli olarak soğuk kompres yapmak ödem ve kızarıklığın minimumda olmasını sağlayacaktır.
  • Memenin en iyi şeklini görmek için sabırlı olmak gerekir. Dokuların tamamen iyileşmesi ve ödemin inmesi zaman alır. 6 – 12 ay içerisinde memedeki tüm ödem yok olur ve meme şekli net olarak ortaya çıkar.

Ankara Meme Dikleştirme Fiyatları 2024

Meme dikleştirme ameliyatı, farklı yöntemlerle uygulanan, cerrahi bir işlemdir. Ameliyattan en iyi sonucun alınabilmesi için hastaya uygun ameliyat yönteminin belirlenmesi önemlidir. Bu noktada doktorun bilgi ve deneyimi ön plana çıkmaktadır. Doktorun, hastanın ihtiyaçlarına göre belirleyeceği ameliyat yöntemi meme dikleştirme fiyatlarını da etkiler. Bu nedenle meme dikleştirme fiyatları kişiden kişiye değişebilir diyebiliriz. Ankara’da meme dikleştirme fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın muayenehanesi ile iletişime geçebilirsiniz.