WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Kıl Dönmesinde Fenol Tedavisi

Kıl dönmesinde fenol tedavisi Ankara, kıl köklerini barındıran fistüllerin temizlenmesi ve kapatılması için gerçekleştirilen özel bir uygulamadır. Kıl dönmesi hem kadınların hem de erkeklerin sıkça deneyimlediği bir cilt hastalığıdır. Bununla birlikte bu hastalık erkeklerde daha sık ortaya çıkmaktadır. Genellikle de kuyruk sokumu civarında meydana gelmektedir. Kıl dönmesinde, deri altında büyüyen kıllar kistleşmekte ve iltihaplanmaktadır.

Bu iltihaplanmaya bağlı olarak da birey oturmak gibi basit bir eylem sırasında bile ciddi ağrılar deneyimleyebilmektedir. Kıl dönmesinde fenol tedavisi, içerisinde kıl kökleri bulunan fistüllerin kıl köklerinden ve iltihaptan arındırılması, daha sonra ise iyileşmesi için yapılan özel bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde kıl dönmesi sorunundan görece basit ve hızlı bir işlem ile kurtulunması mümkün olmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Kıl dönmesinde fenol tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Kıl dönmesinde fenol tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Kıl dönmesinde fenol tedavisinin avantajları nelerdir?’’ ve ‘’Kıl dönmesinde fenol tedavisi kimlere yapılabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara kıl dönmesinde fenol tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.

Fenol Tedavisi Nedir?

Fenol tedavisi, halk arasında kıl dönmesinde fenol tedavisi olarak da bilinen, özel bir tedavi uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde kıl dönmesi sırasında ortaya çıkan kapsüller vücuttan alınabilir ve bu kapsüllerden kalan açıklıklar (fistüller) fenol adı verilen özel bir madde ile kapatılabilir. Bu madde sayesinde açıklıklar hızlı bir şekilde kapanır ve kıl dönmesi sorunu ortadan kaldırılmış olur. Fenol tedavisi ameliyatsız bir şekilde gerçekleşen, bu yüzden de son derece avantajlı olan bir uygulamadır. Fenol uygulaması ile kıl dönmesi tedavisi yaptıran bireyler çok daha çabuk bir şekilde iyileşebilir ve günlük yaşamlarına dönebilirler.

Fenol Tedavisi Neden Yapılır?

Fenol tedavisi, kıl dönmesini tedavi etmek ve bu rahatsızlık nedeniyle deneyimlenen şikayetleri sonlandırmak için yapılır. Fenol tedavisi sayesinde hastalar kısa bir sürede tamamen iyileşebilirler.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesi nedenleri arasında şunlar yer alır:

 • Obezite veya aşırı kilolu olmak.
 • Kıl kökü iltihaplarına yatkın olmak.
 • Oturarak çalışıyor olmak.
 • Kişisel hijyene dikkat etmemek.
 • Aşırı kıllı olmak.
 • Genetik yatkınlık.
 • Kılları jilet ile temizlemek.

Kıl dönmesinin nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Kıl dönmesi sebebiyle, kıl kökünün bulunduğu bölgede apseleşme meydana gelir. Bu apseden ise sinüs adı verilen bir açıklık ile vücut dışına kötü kokulu bir akıntı sızar.
 • İç çamaşırında ve kuyruk sokumunda ıslaklık hissi.
 • Kuyruk sokumu civarında ağrı.
 • Otururken ağrı hissinin şiddetlenmesi.
 • Makatta kaşıntı.
 • Makatta kızarıklık ve şişlik.

Kıl dönmesi belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Kıl Dönmesinde Fenol Tedavisi Kimlere Yapılabilir?

Kıl dönmesinde fenol tedavisi genelde, ameliyat olmak istemeyen hastalar tarafından tercih edilmektedir. Bu uygulama sayesinde hastalar kısa bir sürede kıl dönmesi sorunundan kurtulabilir. Üstelik kuyruk sokumu bölgelerinde yara veya ameliyat izi de kalmaz. Bu yüzden fenol tedavisi, estetik kaygıları olan bireyler tarafından da yaygın bir şekilde tercih edilmektedir.

Kıl Dönmesinde Fenol Tedavisinin Avantajları Nelerdir?

Kıl dönmesinde fenol tedavisinin avantajları şunlardır:

 • Son derece hızlı bir uygulamadır.
 • Hastane yatışı gerektirmez.
 • Oldukça basit bir işlemle gerçekleştirilir.
 • Genel anestezi gerektirmez.
 • Belirgin bir yara izi kalmaz.

Fenol uygulaması ile kıl dönmesi tedavisinin avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Kıl Dönmesinde Fenol Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kıl dönmesinde fenol tedavisi yaklaşık 30 dakika içerisinde tamamlanır. Hastalar tedaviden kısa bir süre sonra evlerine dönebilirler.

Kıl Dönmesinde Fenol Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kıl dönmesinde fenol tedavisi, lokal anestezi altında yapılır ve ameliyathane şartları gerektirmez. Bu küçük çaplı operasyon sırasında ilk olarak sinüs ağzından özel bir alet ile giriş yapılır. Bu alet kullanılarak bölgedeki kıl kökleri temizlenir. Daha sonra ise sinüsün iç kısmı fenol olarak bilinen kristalize bir madde ile doldurulur. Bu madde bölgenin hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. Bahsi geçen işlemler tamamlandıktan sonra tedavi başarıyla sonlandırılır.

Ankara Kıl Dönmesinde Fenol Tedavisi Fiyatları 2024

Ankara kıl dönmesinde fenol tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.