WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Kıl Dönmesinde Mikrocerrahi Tedavisi

Kıl dönmesinde mikrocerrahi tedavisi Ankara, vücut içerisine doğru büyüyen kıl köklerinin temizlenmesi ve bireyin sahip olduğu şikayetlerin giderilmesi amacıyla yapılan, özel bir mikrocerrahi uygulamasıdır. Kıl dönmesi özellikle de erkekler tarafından sıkça deneyimlenen, son derece rahatsız edici bir hastalıktır. Kıl dönmesi, normalde dışarı doğru büyümesi gereken kılların, vücut içerisine doğru gelişim göstermesi ile ortaya çıkmaktadır.

Kıl dönmesi sorunu yaşayan bireylerde, deri altında büyüyen kıllar kistleşirler ve iltihaplanırlar. Bu da hastanın ciddi ağrılar deneyimlemesine yol açar. Bu rahatsızlık günümüzde pek çok farklı yöntem ile tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemler arasında mikrocerrahi tedavisi de yer almaktadır. Mikrocerrahi tedavisi sayesinde, son derece küçük kesiler kullanılarak, kıl dönmesi sebebiyle oluşan kapsüller vücut dışına alınabilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Kıl dönmesinde mikrocerrahi tedavisinin avantajları nelerdir?’’, ‘’Kıl dönmesi mikrocerrahi tedavisi nasıl olur?’’, ‘’Kıl dönmesi belirtileri nelerdir?’’ ve ‘’Kıl dönmesinde mikrocerrahi tedavisi ne kadar sürer?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara kıl dönmesinde mikrocerrahi tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi, kıl köklerinin deri altında gelişim göstermesi ile karakterize olan, son derece rahatsız edici bir deri hastalığıdır. Bu hastalık genellikle kuyruk sokumu civarında meydana gelmektedir. Erkeklerde daha sık görülen kıl dönmesi, ilerlediği durumlarda tedavisi çok daha zor hale gelen bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisinde başta mikrocerrahi tedavi olmak üzere pek çok gelişmiş tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Kıl dönmesinde mikrocerrahi tedavisi, son derece küçük kesiler kullanılarak kıl dönmesinin tedavi edilmesine imkan sağlayan modern bir tekniktir. Bu teknik günümüzde, klasik cerrahi işlemlere kıyasla daha avantajlı olduğu için sıkça tercih edilmektedir. Mikrocerrahi tedavinin en önemli avantajı tedavi sırasında tüm işlemlerin 1 ila 3 santimetrelik kesiler yardımı ile yapılıyor olmasıdır. Böylece hastalar tedaviden sonra daha çabuk iyileşmektedirler, aynı zamanda tedavinin gerçekleştiği bölgede neredeyse hiç iz kalmamaktadır.

Kıl Dönmesi Neden Olur?

Kıl dönmesi nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Aşırı kilolu olmak, obezite.
 • Sürekli oturarak çalışmak, uzun süre boyunca oturmak.
 • Kişisel hijyene dikkat edilmemesi.
 • Aşırı kıllı bir vücuda sahip olmak.
 • Kılların jilet ile alınması.
 • Kıl kökü iltihabı.

Kıl dönmesinin nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Kıl dönmesinin ilerleyen dönemlerinde bölgede apse meydana gelir ve bu apse sinüs adı verilen bir açıklıkla vücut dışına akıntı yapar. Akıntı nedeniyle bölgede ıslaklık hissedilebilir.
 • Kötü koku.
 • Kanlı akıntı.
 • Makat bölgesinde kaşıntı ve kızarıklık.
 • Makat bölgesinde şişlik.
 • Otururken bile ağrı hissi duyulması.

Kıl dönmesi belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Kıl Dönmesi Tehlikeli Mi?

Kıl dönmesi tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilmez. Bununla birlikte tedavisi geciktirildiği takdirde bireyin hayat kalitesini son derece ciddi bir şekilde düşürür. Bu yüzden kıl dönmesi hafife alınmamalıdır, en yakın zamanda bir tedavi uygulamasına başvurulmalıdır.

Kıl Dönmesi Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kıl dönmesi tedavi edilmezse hastalar, bu rahatsızlık sebebiyle ortaya çıkan şikayetlerin daha da şiddetlendiğini hissederler. Oturmak gibi basit bir eylem sırasında bile son derece şiddetli ağrılar hissedebilirler. Aynı şekilde kötü kokulu akıntı ve makat kaşıntısı gibi belirtiler de bu ağrıya eşlik edebilir. Bu yüzden kıl dönmesi tedavisinin aksatılmaması önerilir.

Kıl Dönmesinde Mikrocerrahi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kıl dönmesinde mikrocerrahi tedavisi yaklaşık 15 dakika içerisinde tamamlanır. Hızlı bir işlem olması uygulamanın en önemli avantajlarından biridir.

Kıl Dönmesinde Mikrocerrahi Tedavisi Nasıl Olur?

Mikrocerrahi ile kıl dönmesi tedavisi, lokal anestezi altında, steril ameliyathane koşullarında yapılır. Uygulama sırasında hedef bölgeye 2 santimetre civarında bir kesi atılır. Bu küçük kesi kullanılarak bölgedeki kapsüller çıkarılır. Daha sonra ise atılan kesi estetik dikiş teknikleri ile kapatılır ve ameliyat son bulmuş olur. Hastalar bir süre gözetim altında kaldıktan sonra aynı gün taburcu edilirler. Doktorlarının önerisi doğrultusunda birkaç gün içerisinde günlük yaşamlarına dönebilirler.

Ankara Kıl Dönmesinde Mikrocerrahi Tedavisi Fiyatları 2024

Ankara kıl dönmesinde mikrocerrahi tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.