WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Anal Fistülde Seton Ameliyatı

Anal fistülde seton ameliyatı Ankara, makat bölgesinde meydana gelen fistüllerin tedavi edilmesi ve bu fistüllere bağlı deneyimlenen belirtilerin ortadan kaldırılması amacıyla yapılan özel bir tedavidir. Makat bölgesinde meydana gelen enfeksiyonlar, kalın bağırsağın son kısmı ile makat arasındaki deri üzerinde küçük tüneller oluşmasına yol açabilir. Bu tüneller tıp dilinde anal fistül olarak bilinirler. Bu fistüllerden dışarıya genellikle irin akışı gerçekleşir.

Sebep oldukları kokulu akıntı, tahriş, kaşıntı ve benzer belirtiler ile hastaların günlük yaşamlarını zorlaştırırlar. Anal fistülde seton tedavisi sayesinde bahsi geçen belirtileri ortadan kaldırmak ve fistülleri tedavi etmek mümkün olur. Bu tedavi sırasında özel bir cisim kullanılır. Bahsi geçen cisim sayesinde fistül içerisinde yer alan irinin dışarı akması sağlanır bölgedeki rahatsızlık hissi giderilmiş olur. Yazımızın devamında ‘’Anal fistül seton ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Anal fistül seton ameliyatı ne kadar sürer?’’ ve ‘’Anal fistül seton ameliyatı kimlere yapılabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara anal fistülde seton ameliyatı ve benzer tedavi uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.

Anal Fistülde Seton Ameliyatı Nedir?

Anal fistülde seton ameliyatı, anal fistüllerin tedavisinde kullanılan özel bir cerrahi operasyondur. Bu operasyon sırasında anal fistüllere ipten veya plastikten meydana gelen özel bir yabancı cisim yerleştirilir. Bu cisim sayesinde anal fistüllerin içerisinde irin birikmesi önlenmiş olur. Böylece hastanın deneyimlediği şikayetler ortadan kaldırılır. Bu tedavi anal fistülde lazer tedavisi gibi uygulamalardan önce de tercih edilebilmektedir. Anal fistülde seton ameliyatı sonrasında genellikle aynı gün taburcu olunur. Taburcu olan hastalar hızlı bir şekilde iyileşip doktorlarının önerisi doğrultusunda günlük yaşamlarına devam edebilirler. Ancak tedaviden sonra kontrol muayenelerini aksatmamaları gerekir.

Anal Fistül Nedir?

Anal fistül, kalın bağırsağın son kısmı ile makat arasında meydana gelen tünelsi yapıdır. Bu yapı çoğu zaman makat bölgesinde meydana gelen enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkmaktadır. Çevrede yer alan apse sebebiyle bu yapıların içerisinde vücut dışına kötü kokulu akıntı sızmaktadır. Anal fistüller hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilir ve sosyal yaşantılarında sorunlara yol açabilir. Günümüzde hem bu sorunları hem de anal fistülleri, seton ameliyatı gibi uygulamalar ile ortadan kaldırmak mümkündür.

Anal Fistül Neden Olur?

Anal fistül nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

 • Anal apse.
 • Crohn hastalığı.
 • Cinsel yolla bulaşan AIDS gibi hastalıklar.
 • Tüberküloz.
 • Fiziksel travma.
 • Makat bölgesine uygulanan cerrahi işlemler.
 • Vajina çevresine uygulanan cerrahi işlemler.
 • Kanser hastalıkları.
 

Anal fistül nedenleri bu şekilde sıralanabilir. Doktorunuz tedavi öncesinde anal fistüllerin hangi nedenden ortaya çıkmış olabileceğine yönelik araştırma uygulamaları gerçekleştirecektir.

Anal Fistül Belirtileri Nelerdir?

Anal fistül belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Makat bölgesinden kötü kokulu akıntı gelmesi.
 • Dışkılama sırasında irin ve kan gelmesi.
 • Makat bölgesinde tahriş.
 • Makat bölgesinde kızarıklık ve kaşıntı.
 • Otururken veya fiziksel aktivite sırasında ağrı hissi.

Anal fistül belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Anal Fistül Tedavisi Nasıl Olur?

Anal fistül tedavisi farklı şekillerde gerçekleşebilir. Bu tedavi sürecinde en sık seton ameliyatına ve lazer uygulamalarına başvurulur. Lazer uygulamaları hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Lazerle Anal Fistül Tedavisi isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Anal Fistülde Seton Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Anal fistülde seton ameliyatı yaklaşık 15 dakika içerisinde tamamlanır. Bazı durumlarda ameliyatı 20 ila 25 dakika kadar da sürebilir. Doktorunuz ameliyatın tahmini süresi hakkında sizi bilgilendirecektir.

Anal Fistülde Seton Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Anal fistülde seton ameliyatı sırasında ilk olarak hastaya anestezi uygulanır. Çoğunlukla genel anestezi veya spinal anestezi işlemi tercih edilir. Hastalar her iki anestezi türünde de ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Anestezi işlemi tamamlandıktan sonra ise ameliyat kısmına geçilir. Bu süreçte fistül içerisine, düğüm şeklinde özel bir yabancı cisim yerleştirilir. Bu işlemin tamamlanması ile birlikte anal fistül tedavisi de başarı ile sonlandırılmış olur. Hastalar genellikle aynı gün taburcu edilirler.

Ankara Anal Fistülde Seton Ameliyatı Fiyatları 2024

Ankara anal fistülde seton ameliyatı ve benzer tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.