WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Perkütan Tibial Sinir Uygulaması (PTNS)

Perkütan tibial sinir uygulaması Ankara, kontrollü elektriksel uyarımlar sayesinde, makat ve mesane bölgesindeki kasları kontrol eden sinirlerin uyarılması için yapılan uygulamadır. İnsan vücudundaki neredeyse tüm dokular sinirlerden gelen elektriksel sinyaller yardımı ile kontrol edilirler. Eğer bu sinyallerin iletimiyle alakalı bir sorun söz konusu olursa hedef organların ve dokuların çalışma düzeninde aksaklıklar görülebilir. Perkütan tibial sinir uygulaması sırasında, mesaneyi ve makat bölgesindeki kasları kontrol eden sinirler uyarılır.

Böylece hedef bölgedeki doku ve organların gerektiği gibi çalışması sağlanır. Bu uygulama genellikle dışkı kaçırma, idrar kaçırma ve kronik kabızlık gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Perkütan tibial sinir stimülasyonu olarak da bilinen PTNS son derece modern ve başarılı bir uygulamadır. Yazımızın devamında ‘’Perkütan tibial sinir stimülasyonu nasıl yapılır?’’, ‘’PTNS uygulaması ne kadar sürer?’’, ‘’Perkütan tibial sinir uygulaması kimlere yapılabilir?’’ ve ‘’Perkütan tibial sinir uygulaması hangi durumlarda yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara perkütan tibial sinir uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.

Perkütan Tibial Sinir Uygulaması Nedir?

Perkütan tibial sinir uygulaması, gaz kaçırma, idrar kaçırma, kabızlık ve dışkı kaçırma gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan gelişmiş bir uygulamadır. Nöromodülasyon olarak da bilinen bu işlem kullanılarak bağırsakları ve mesaneyi kontrol eden sinirler uyarılmaktadır. Böylece hedef bölgelerdeki doku ve organların daha ideal bir şekilde çalışması sağlanmaktadır. Bu işlem sırasında bahsi geçen sinirler, bacak bölgesine yerleştirilen özel iğneler veya elektrotlar yardımı ile uyarılırlar. Perkütan tibial sinir uygulaması sırasında herhangi bir cerrahi işlem gerçekleştirilmez. Tedavi ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir ve hastalar tedavinin ardından günlük yaşamlarına dönebilirler.

Perkütan Tibial Sinir Uygulaması Neden Yapılır?

Sindirim ve boşaltım sistemini ilgilendiren bazı şikayetler, bu bölgedeki dokuları kontrol eden sinir ağlarının gerektiği gibi çalışmaması sebebiyle görülürler. Perkütan tibial sinir uygulaması sayesinde bahsi geçen sinir ağları, kontrollü ve hafif elektriksel uyaranlarla uyarılırlar. Böylece gereken şekilde çalışabilmeleri için yeniden modüle edilirler (düzenlenirler).

Perkütan Tibial Sinir Uygulaması Kimlere Yapılabilir?

Perkütan tibial sinir uygulaması, pıhtılaşma sorunu olan, kalp pili olan, ciddi sinir hasarına sahip olan ve gebe olan hastalar haricinde neredeyse herkese uygulanabilir. Doktorunuz bu tedavi öncesinde işlemler için uygunluğunuzu özel olarak değerlendirecektir.

Perkütan Tibial Sinir Uygulaması Hangi Durumlarda Yapılır?

Perkütan tibial sinir uygulaması şu gibi durumlarda tercih edilebilir:

 • İdrar kaçırma sorunu.
 • Mesanenin aşırı aktif çalıştığı durumlar.
 • Gaz ve dışkı kaçırma sorunu.
 • Kronik veya uzun süreli kabızlık.
 • Dışkılamakta zorluk.

Perkütan tibial sinir stimülasyonu bahsi geçen durumlarda kullanılabilmektedir.

Perkütan Tibial Sinir Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Perkütan tibial sinir uygulamasının avantajları arasında şunlar yer alır:

 • Bu uygulama sırasında cerrahi işlemlere başvurulmaz.
 • Bu uygulama sırasında ağrı hissi son derece düşüktür.
 • İğne korkusu olan hastalar için özel elektrotlar tercih edilebilir.
 • Anesteziye ihtiyaç duyulmaz.
 • Ayakta gerçekleştirilen bir tedavidir.
 • Hastalar aynı gün taburcu olup günlük yaşamlarına dönebilirler.
 • Son derece hızlı bir tedavi uygulamasıdır.

Perkütan tibial sinir uygulamasının avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Perkütan Tibial Sinir Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Perkütan tibial sinir uygulaması yaklaşık 30 dakika kadar süren seanslar halinde yapılır. Bu seanslar yaklaşık 8 ila 12 hafta boyunca devam ederler. Çoğu hastada ilk 6 haftadan sonra fark edilir düzeyde iyileşme gözlemlenir. Doktor, uygulamanın seans sayısını ve benzer detayları tamamen sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda belirleyecek ve sizi konu hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

Perkütan Tibial Sinir Uygulaması Nasıl Yapılır?

Perkütan tibial sinir uygulaması sırasında dizin hemen alt kısmında yer alan tibial sinirlere son derece ince iğneler yerleştirilir. İğne korkusu olan hastalarda özel elektrotlar da yerleştirilebilir. Daha sonra ise bu elektrotlar veya iğneler yardımı ile hedef sinirlere, kontrollü elektriksel uyarılar verilir. Böylece bu sinirlerin kontrol ettiği dokular da uyarılmış olur. Bu uyarılma belli sürelerle tekrarlandığında, dokular ideal bir şekilde çalışmaları için şartlandırılmış olurlar.

Ankara Perkütan Tibial Sinir Uygulaması Fiyatları 2024

Ankara perkütan tibial sinir uygulaması fiyatları ve benzer modern uygulamalar hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.