WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Gaz-Dışkı Kaçırma Cerrahisi

Gaz ve dışkı kaçırma cerrahisi Ankara, fekal inkontinans sorununu gidermek ve bireylerin yaşam kalitesini arttırmak amacıyla gerçekleştirilen cerrahi girişimlerdir. Gaz ve dışkı kaçırma cerrahisi kapsamında yapılan işlemler sayesinde, dışkı kaçırma sorunundan tamamen kurtulmak mümkün olmaktadır.

Yazımızın devamında ‘’Gaz ve dışkı kaçırma ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Gaz-dışkı kaçırma ameliyatı ne kadar sürer?’’ ve ‘’Gaz ve dışkı kaçırma ameliyatı sırasında kullanılan teknikler nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara gaz ve dışkı kaçırma cerrahisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.

Gaz-Dışkı Kaçırma Cerrahisi Nedir?

Gaz-dışkı cerrahisi, fekal inkontinans sorununu ortadan kaldırmak için başvurulan, özel cerrahi işlemlerdir. Bu işlemler sayesinde makat bölgesinde ve kalın bağırsakta yer alan bazı dokulara müdahale edilebilir. Böylece bireyin yaşadığı gaz ve dışkı kaçırma sorunu ortadan kaldırılabilir. Gaz ve dışkı kaçırma cerrahisi genellikle, medikal tedavilerin ve biofeedback tedavisi gibi uygulamaların yeterli gelmediği durumlarda tercih edilir. Cerrahi tedavi sayesinde fekal inkontinans sorununu tek defada, hızlı bir uygulama yardımı ile ortadan kaldırmak mümkündür. Bu cerrahi işlemlerin detayları doktor tarafından tamamen bireyin ihtiyaçlarına göre planlanır. Böylece bireyin yaşam kalitesinin arttırılması ve dışkı kaçırma sorununun etkin bir şekilde ortadan kaldırılması sağlanır.

Fekal İnkontinans Nedir?

Fekal inkontinans, hastanın istemsiz bir şekilde dışkı kaçırmasıyla karakterize olan, genellikle de makat bölgesindeki dokuların yıpranması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Fekal inkontinansa sahip olan bireyler dışkı ile birlikte bir miktar gaz da kaçırabilirler. Bu durum günlük yaşamları sırasında, iş yerinde, okulda veya herhangi bir sosyal ortamda meydana gelebilir. Buna bağlı olarak da bireyler kamusal alanlarda zor anlar yaşayabilirler. Fekal inkontinans sorunu pek çok farklı tedavi uygulaması ile ortadan kaldırılabilmektedir. Medikal tedavilerin, yani ilaç tedavilerinin ve egzersiz uygulamalarının yetersiz kaldığı durumlarda genellikle cerrahi tedavilere başvurulur. Bu tedaviler genel genel olarak gaz-dışkı kaçırma cerrahisi olarak bilinirler.

Gaz-Dışkı Kaçırma Cerrahisi Neden Yapılır?

Gaz ve dışkı kaçırma cerrahisi, makat ve kalın bağırsak bölgelerinde yer alan dokuların onarılması, yeniden düzenlenmesi ve böylece dışkı kaçırma sorununun ortadan kaldırılması amacıyla gerçekleştirilir. Bu amaçla gerçekleşen operasyonlar sırasında pek çok farklı tekniğe başvurulabilir. Doktorunuz gaz-dışkı kaçırma cerrahisi sırasında kullanacağı teknikleri; fekal inkontinans sorununun nedenlerine yönelik olarak seçer. Böylece hasta için en uygun teknik kullanılarak dışkı kaçırma sorunu ortadan kaldırılmış olur. Yazımızın devamında bahsi geçen tekniklerden detaylı olarak bahsedeceğiz. Gaz ve dışkı kaçırma sorununun, cerrahi içermeyen tedavileri hakkında detaylı bilgi almak içinse sitemizde yer alan Fekal İnkontinans isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Gaz-Dışkı Kaçırma Neden Olur?

Gaz ve dışkı kaçırma sorununa yol açan pek çok etmen vardır. Bu etmenler arasında şunlar yer almaktadır:

 • Makat bölgesinde meydana gelen yaralanmalar.
 • Doğuma bağlı makat kaslarında zedelenme, yıpranma veya yaralanma.
 • Makat bölgesinde fiziksel travma.
 • Bazı ilaçların düzenli olarak kullanımı.
 • İlerleyen yaş.
 • Sinir sistemi hastalıkları.
 • Makat bölgesi üzerinde gerçekleştirilmiş olan bazı cerrahi operasyonlar.

Gaz ve dışkı kaçırma sorununun nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Gaz-Dışkı Kaçırma Kimlerde Görülür?

Gaz ve dışkı kaçırma için risk faktörleri şunlardır:

 • Non-steroid anti-enflamatuar grubunda yer alan ilaçları düzenli olarak, uzun süreli kullanan bireyler.
 • Multipl Skleroz hastaları.
 • Yaşlılar.
 • Birden fazla vajinal doğum yapmış olan bireyler.
 • Makat bölgesi ile alakalı bir cerrahi operasyon geçirmiş olan bireyler.
 • Kronik kabızlık sorunu yaşayan bireyler.

Gaz ve dışkı kaçırma sorunu bahsi geçen gruplarda, genel nüfusa kıyasla daha sık görülebilmektedir.

Gaz-Dışkı Kaçırma Cerrahisi Ne Kadar Sürer?

Gaz ve dışkı kaçırma cerrahisi, operasyon sırasında kullanılan tekniklere ve tercih edilen anestezi uygulamalarına göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Doktorunuz size özel bir ameliyat planlaması yapacak ve dışkı kaçırma ameliyatının tahmini süresi hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

Gaz Dışkı Kaçırma Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Gaz ve dışkı kaçırma cerrahisi kapsamında yapılan uygulamalar genellikle lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilirler. Böylece hastalar ameliyat sırasında ağrı hissi duymazlar. Bu ameliyat sırasında farklı cerrahi tekniklere başvurulabilir. Mesela sfinkteroplasti ameliyatı ile makat bölgesinde yer alan sfinkter isimli kas onarılabilir, böylece gaz ve dışkı kaçırma sorunu ortadan kaldırılabilir. Grasiloplasti operasyonu sırasında ise uyluk bölgesinden alınan kas dokusu kullanılarak makat kası oluşturulabilir. Bu tekniklerin yetersiz kalacağı durumlarda ise stoma açmak için çeşitli cerrahi girişimler gerçekleştirilebilir. Bu cerrahi girişimler sırasında kalın bağırsağın özel bir bölgesinde, dışkı kaçırmayı engelleyecek bir ağız oluşturulur.

Ankara Gaz-Dışkı Kaçırma Ameliyatı Fiyatları 2024

Ankara gaz ve dışkı kaçırma cerrahisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.