WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Meme Küçültme

Memelerin estetik görünmesi için vücut ile uyumlu büyüklükte ve şekilde olması gerekir. Bu nedenle, tıpkı küçük memeler gibi büyük memeler de kadınlar için rahatsız edicidir. Büyük memelerin daha çekici olduğu düşünülse de memenin aşırı büyük olması birtakım fiziksel sorunları da beraberinde getirmektedir. Ayrıca aşırı büyük memeler, kadınların kıyafet tercihini de etkilemektedir. Büyük memelerden kaynaklanan bu sorunlar, meme küçültme Ankara ile giderilebilmektedir.

Birçok kadın, meme küçültme ameliyatı olmak istese de sağlık açısından riskleri ve ameliyatın emzirmeye olan etkisi gibi konularda endişe duymaktadır. Yazımızda, meme küçültme ameliyatı hakkında sıkça sorulan bu sorulara yanıt vermeye çalışacağız. Meme küçültme ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır?

Meme ameliyatları genellikle estetik amaçlı yapılan işlemlerdir. Ancak memelerin normalden büyük olması estetik kaygılarla birlikte fiziksel sorunları da beraberinde getirir. Memeler aşırı büyük olduğunda;

 • Boyun, sırt ve omuza yayılan ağrılara neden olabilir.
 • Özellikle yaz aylarında memelerin altında kalan bölgede pişikler olabilir. Bu bölgenin aşırı terlemesi, kötü koku sorununa da yol açabilir.
 • Göğüslerde erken yaşlardan itibaren sarkma başlayabilir. Bu nedenle zayıf kişilerde bile vücudun orantısı bozulabilir.
 • Fiziksel aktiviteler kısıtlanabilir.
 • Büyük memelere sütyen ve kıyafet bulmak daha zordur. Bu nedenle büyük memeler estetik kaygılara ve  özgüven sorunlarına neden olabilir.
 • Sütyen askılarına binen yük nedeniyle askılar omzu acıtabilir.

Bu durumlar, kişinin günlük hayat kalitesini düşüren durumlardır. Bu sorunu yaşayan kadınlarda meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Aynı zamanda sadece estetik olarak daha küçük memelere sahip olmak isteyen kadınlara da meme küçültme ameliyatı yapılabilir. Her iki memenin eşit boyutta olmadığı ve tek memenin bariz bir şekilde çok büyük olduğu durumlarda da meme küçültme ameliyatı yapılabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı Ankara, ciddi sağlık sorunları söz konusu değilse, 18 yaşını geçmiş her kadına yapılabilir. Özellikle doğumdan sonra pek çok kadın tarafından tercih edilen bir ameliyattır. Bunun nedeni; doğumdan sonra alınan kilolar nedeniyle memelerin de büyümesi ve sarkmasıdır.

Meme küçültme ameliyatı, ilerleyen süreçte emzirmeyi olumsuz etkileyebileceği için kadının gebe kalmayı planlayıp planlamadığı da önemlidir. Kişinin omuz, bel ve göğüs yapısı da değerlendirilerek meme küçültme ameliyatı planlanır.

Meme Küçültme Ameliyatı Emzirmeye Engel Olur Mu?

Meme küçültme ameliyatı ile ilgili belki de en çok merak edilen konu budur. Meme ameliyatından sonra emzirmek mümkün olabilir. Ancak her ameliyat için aynı şeyi söyleyemeyiz. Çünkü meme ameliyatından sonra emzirebilmek için memede yeterince süt bezinin olması gerekir. Eğer meme aşırı büyükse ve istenilen boyuta gelmesi için ameliyatla çok fazla doku alınmışsa emzirmek mümkün olmayabilir. Bu nedenle meme küçültme ameliyatı olacak hastaların bu konuyu doktor ile detaylı olarak görüşmesi gerekir. Eğer ameliyattan sonra yeniden gebelik düşünülmüyorsa, bu konu zaten problem olmayacaktır. Ancak genç ve gebelik düşünen hastaların bu konuyu doktoruna belirtmesi ve ameliyatta çıkarılacak doku miktarının buna göre planlanması gerekir. Eğer ne kadar doku alınacağına doğru karar verilirse, meme küçültme ameliyatından sonra emzirmek mümkün olabilir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Meme küçültme ameliyatı cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle ameliyattan sonra az da olsa iz kalır. Bu iz, meme başı halkasından aşağı doğru belirgin olan, T ya da L şeklindeki bir iz olabilir. Ameliyat izi genellikle ilk 1 yıl içerisinde çok belirgindir. Dokular tamamen iyileşip, kendini yeniledikten sonra iz de silikleşir ve giderek tenin kendi rengine benzer bir renk alır. Meme küçüldükçe, daha dik ve estetik bir görünüme sahip olacağı için ameliyat izleri göze rahatsız edici görünmeyecektir.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra;

 • Meme küçültme ameliyatından sonra, yaklaşık 1 hafta istirahat gerekir. Bu süreçte kol hareketlerinde zorlanma olabilir.
 • Bir süre klasik sütyenler yerine sporcu sütyeni kullanılması tavsiye edilir.
 • Göğüslerdeki küçülme hemen fark edilir. Ancak işlemin en iyi sonucu vermesi ve ödemin tamamen geçmesi için 6 ay kadar sabretmek gerekir. Memenin en estetik hâlini alması, işlemden sonraki 6 – 12 ay içinde olur.
 • Enfeksiyon riskini ortadan kaldırmak için doktor tarafından reçete edilen antibiyotik ve ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir.
 • Ameliyattan 1 hafta sonra işe ve günlük hayata dönülebilir. Ancak aktif spor hayatına başlamak için 1 – 2 ay beklemek gerekir.

Ankara Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları 2024

Meme küçültme ameliyatlarında kişinin omuz genişliği ve vücut yapısına göre uygun miktarda meme küçültme işlemi yapılır. Birçok estetik işlemde olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da ameliyat süreci ve yöntemi kişiye özel planlanmalıdır. Çünkü ideal meme görünümü için her hastadan alınması gereken doku miktarı farklıdır. Bu durum da meme küçültme fiyatları hakkında net bilgi vermemizi zorlaştırmaktadır. Ankara’da meme küçültme ameliyatları hakkında bilgi almak ve merak ettiklerinizi bir uzmana danışmak için Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.