WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Anal Fissür Flep Cerrahisi

Anal fissür flep cerrahisi Ankara, makat derisinin yüzeyinde meydana gelen çatlakları (fissürleri) ortadan kaldırmak için yapılan özel bir tedavi uygulamasıdır. Makat bölgesinde yer alan deri dokusu, uzun süren kabızlık, ishal, normal doğum veya benzer süreçler sırasında önemli ölçüde yıpranmaktadır. Bu yıpranamaya bağlı olarak da bölgedeki deri dokusunda çatlaklar yani fissürler meydana gelmektedir.

Anal fissür, makat fissürü veya makat çatlağı olarak bilinen bu yapılar dışkılama sırasında son derece şiddetli ağrılara yol açabilmektedirler. Aynı zamanda kaşıntı, tahriş, dışkıda ve iç çamaşırında kan görülmesi gibi belirtilere de yol açabilmektedirler. Anal fissürde flep cerrahisi sayesinde makat bölgesinde yer alan çatlakları gidermek ve hastaların şikayetlerini sonlandırmak mümkün olmaktadır. Yazımızın devamında ‘’Anal fissür flep cerrahisi nasıl yapılır?’’, ‘’Anal fissür flep ameliyatı ne kadar sürer?’’, ‘’Anal fissür flep ameliyatının avantajları nelerdir?’’ ve ‘’Anal fissür flep ameliyatı kimlere yapılabilir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara anal fissürde flep ameliyatı ve benzer tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.

Anal Fissür Flep Cerrahisi Nedir?

Anal fissür flep cerrahisi, makat derisinde ortaya çıkan çatlakların tedavi edilmesi için gerçekleştirilen özel bir uygulamadır. Makat bölgesinde yer alan deri dokusu, bölgede meydana gelen basınç artışı ve yoğun kas aktivitesi gibi sebeplerle çatlar. Bu çatlaklar anal fissür veya makat çatlağı olarak bilinirler. Bireyler anal fissürler sebebiyle makat bölgesinde ağrı, dışkılama sırasında zorlanma ve kanama gibi belirtiler deneyimleyebilirler. Flep cerrahisi sayesinde bölgedeki çatlak deriyi almak ve çevredeki sağlıklı deri dokusunu, önceden çatlak derinin olduğu bölgeye kaydırmak mümkün olur. Böylece anal fissürler ortadan kaldırılmış ve hastaların şikayetler giderilmiş olur.

Anal Fissür Nedir?

Anal fissür, halk arasında makat çatlağı olarak bilinen rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık pek çok sebepten ortaya çıkabilmektedir ve tedavi edilene kadar hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürmektedir. Günümüzde anal fissürlerin tedavisinde flep cerrahisi olarak bilinen son derece gelişmiş bir operasyon kullanılmaktadır.

Anal Fissür Neden Olur?

Anal fissür nedenleri arasında şunlar yer alır:

 • Uzun süreli kabızlık veya ishal.
 • Crohn hastalığı.
 • Ülseratif kolit.
 • Normal doğum.
 • İltihaplı bağırsak hastalıkları.
 • Şiddetli ıkınma.
 

Anal fissür nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Anal Fissür Belirtileri Nelerdir?

Anal fissür belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Dışkılama işlemi sırasında şiddetli ağrı hissi. Hastalar bu ağrı hissini, ‘’Dışkının içinde cam parçaları varmış gibi.’’ şeklinde tarif ederler.
 • Makatta ağrı, tahriş ve şişlik.
 • Makat kanaması.
 • Dışkıda veya iç çamaşırında kan görülmesi.

Anal fissür belirtileri bu şekilde sıralanabilir. Bahsi geçen ağrı gibi belirtiler özellikle de dışkılama sırasında çok daha yoğun hissedilir.

Anal Fissür Flep Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Anal fissür flep ameliyatının avantajları arasında şunlar yer almaktadır:

 • İyileşme süreci çok daha hızlıdır.
 • Anestezi altında, ağrısız bir şekilde yapılır.
 • Hastalar genelde aynı gün taburcu edilirler.
 • Günlük yaşama dönüş hızlıdır.
 • Anal fissürlerden tek defada, başarılı bir şekilde kurtulma fırsatı sunar.

Anal fissürde flep ameliyatının avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Anal Fissür Flep Cerrahisi Ne Kadar Sürer?

Anal fissür flep cerrahisi, yapılan ameliyatın kapsamına göre 30 ila 45 dakika kadar sürebilir. Bununla birlikte operasyonun süresi büyük oranda kişiden kişiye değişmektedir. Doktorunuz size özel bir flep ameliyatı planlaması yaptıktan sonra sizi, tedavinin tahmini süresi hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

Anal Fissür Flep Cerrahisi Nasıl Yapılır?

Anal fissür flep cerrahisinde çoğunlukla genel anestezi yerine lokal veya spinal anestezi yöntemleri tercih edilir. Bu yöntemler sayesinde hastalar ameliyat sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi duymazlar. Flep cerrahisi sırasında öncelikle, makat çatlaklarının bulunduğu deri dokusu özel yöntemlerle bölgeden çıkarılır. Daha sonra ise bölgeye, çevredeki deri dokuları kaydırılır. Böylece makat çatlağına bağlı deneyimlenen belirtilerden ve şikayetlerden kurtulunmuş olur. Hastalar genellikle aynı gün taburcu edilirler. Yaklaşık 2 ila 7 gün içerisinde doktorlarının önerisi doğrultusunda, kademeli olarak günlük yaşamlarına dönebilirler.

Ankara Anal Fissür Flep Cerrahisi Fiyatları 2024

Ankara anal fissür flep ameliyatı fiyatları ve benzer anal fissür tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.