WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Jinekomasti

Jinekomasti Ankara, erkeklerde meme dokusunun kadın memesine benzer gelişim göstermesi durumudur. Sağlık açısından ciddi sorunlara yol açmasa da dış görünüş açısından rahatsız edici olabilmektedir. Dış görünüşünü beğenmeme, dar gömleklerin içinde kendini huzursuz hissetme ve özgüvensizlik gibi sorunlara neden olan jinekomasti, tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır.

Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkar ve erken tedavi edildiğinde özgüven problemlerini büyük oranda ortadan kalkar. Jinekomasti ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgi almak için Ankara’daki kliniğimizi arayabilir ve Doç. Dr. Aybala Yıldız’dan randevu alabilirsiniz.

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti Ankara, erkeklerde kadın memesine benzer, büyük göğüsler oluşmasına verilen isimdir. Günümüzde birçok erkeğin yaşadığı bir problemdir. Bazı araştırmalar, her 3 erkekten birinde jinekomasti görülebileceğini ortaya koymaktadır. Bebeklik döneminde görülen jinekomasti dışında, kendiliğinden geçmesi söz konusu değildir. Bu nedenle tedavi edilmesi gerekir. Jinekomasti ilerledikçe erkek göğsünün sarkmasına ve tam anlamıyla kadın göğsüne benzemesine neden olur. Memenin büyük ve sarkık olduğu kıyafetlerin altından bile belli olur. Erkeklerde özgüvensizlik yaratan durumlardan biridir ve sporla tedavi edilmesi mümkün değildir.

Jinekomasti Neden Olur?

Erkek ve kadın bedenini birbirinden ayıran özellikler östrojen ve testosteron hormonları tarafından belirlenir. Her iki hormon da belli oranlarda hem kadın hem de erkek bedeninde bulunur. Ancak kadınlarda östrojen; erkeklerde ise testosteron belirgin şekilde fazladır. Eğer bu denge değişirse, erkek bedeninde de kadın bedeninde de fiziksel anormallikler ortaya çıkabilir. Jinekomasti de bunlardan biridir. Erkeklerde östrojenin daha fazla olması sonucunda jinekomasti ortaya çıkar. Erkeklerde östrojenin fazla olması ise hem doğal nedenlere hem de hastalık ve ilaç kullanımına bağlı olabilir.

Doğal hormon değişiklikleri genellikle bebeklik, ergenlik ve yaşlılık döneminde, gelişimin etkisiyle vücudun yaşadığı değişimlerdir. Bu dönemde yaşanan hormonal değişimlere bağlı olarak jinekomasti oluşabilir ve 6 ay – 2 yıl arasında yok olabilir. Eğer bu dönemde yaşanan hormonal düzensizlik devamlı hâle gelirse jinekomasti de kalıcı bir sorun hâline gelebilir.

Jinekomastiye neden olan ilaç ve hastalıklar ise rahatsızlığın bir diğer sebebidir. Prostat ilaçları, steroidler ve androjenler, kemoterapi vb. bazı ilaçlar jinekomastinin görülme riskini artırabilmektedir. Aynı zamanda karaciğer ve tiroid ile ilgili rahatsızlıkların da jinekomastiye neden olduğu bilinmektedir.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti aynaya bakıldığında oldukça kolay anlaşılan bir rahatsızlıktır. Memelerin normal erkek memesine göre büyük ve çıkık olması akla direkt jinekomasti ihtimalini getirir. Jinekomasti, başta tam olarak anlaşılamayabilir. Ancak ilerleyip, memeler sarkık hâle geldikçe kıyafetlerin altından bile anlaşılabilir. Jinekomasti şüphesi ile doktora başvuran hastalarda öncelikle elle muayene yapılır. Kesin tanı için ultrason görüntülemesi de istenebilir. Jinekomasti teşhisi konulmuş olsa bile ultrason görüntülemesinin yapılmış olması, tedavi yönteminin planlanmasına oldukça yardımcı olmaktadır.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomasti,  cerrahi yöntemle tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Tedaviye karar vermeden önce hastanın genel sağlık durumu incelenir. Eğer hormonal sorunlar varsa öncelikle bu sorunların tedavi edilmesi ve kullanılan ilaçların yeniden planlanması gerekebilir. Sonrasında ise memelerdeki büyümenin miktarına bakılarak jinekomasti tedavisinde kullanılacak yönteme karar verilir.Ancak çoğu jinekomasti vakasında cerrahi işlem en etkili tedavi yöntemi olacaktır.

Jinekomasti Ameliyatından Sonra;

Jinekomasti ameliyatı basit bir ameliyattır diyebiliriz. İşlem genellikle genel anestezi ile yapılır. Ameliyattan sonra;

  • Genel anesteziye bağlı olarak 1 gece hastanede yatış gerekebilir.
  • Ödem ve şişlikler oluşabilir. Ödem, şişlik ve kızarıklığın az olması için soğuk kompres yapılabilir. Bunlar beklenen ve kendiliğinden, kısa sürede yok olan yan etkilerdir.
  • Hasta yaklaşık 1 hafta sonra günlük yaşamına dönebilir.
  • Doktorun tavsiye ve yönlendirmesine göre özel jinekomasti korselerinin kullanılması gerekebilir.

Ankara Jinekomasti Fiyatları 2024

Jinekomasti Ankara ameliyatı, hastanın ihtiyacına ve sorunun büyüklüğüne göre farklı yöntemlerle yapılan bir işlemdir. Bu nedenle jinekomasti tedavisi kesinlikle uzman bir doktorun kontrolünde, kişiye özel olarak planlanmalıdır. Ameliyatın farklı yöntemlerle uygulanması da jinekomasti fiyatlarının kişiden kişiye değişmesine neden olmaktadır. Ankara’da jinekomasti fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak için kliniğimizi arayabilirsiniz.