WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Hemoroidal Hastalıkta Band Uygulamaları

Hemoroidal hastalıkta band uygulaması Ankara, hemoroidlerin özel bantlar yardımıyla canlılıklarını yitirmelerini ve vücuttan ayrılmamalarını sağlamak amacıyla yapılan tedavidir. Makat bölgesinde yer alan kan damarları, çeşitli sebepler nedeniyle genişlerse hemoroid veya basur olarak bilinen hastalık ortaya çıkar. Bu hastalık sebebiyle makat kanaması, makat ağrısı ve dışkı yaparken zorlanma gibi belirtiler deneyimlenir.

Hemoroidler günümüzde çeşitli tedavi uygulamaları ile ortadan kaldırılabilmektedir. Bu tedavi uygulamalarının başında ise hemoroid bant ligasyonu veya hemoroid band tedavisi olarak bilinen uygulama gelmektedir. Bu uygulama sırasında hemoroid memesine özel bir bant yerleştirilmektedir. Bu bant zaman içerisinde hemoroidin canlılığını yitirmesini sağlamaktadır. Canlılığını yitiren hemoroid memesi bulunduğu bölgeden ayrılmaktadır ve tedavi başarıyla tamamlanmaktadır. Bu tedavi sayesinde hastalar oldukça kısa bir sürede iyileşebilmektedir. Yazımızın devamında ‘’Hemoroid bant ligasyonu nasıl yapılır?’’, ‘’Hemoroid band ligasyonu ne kadar sürer?’’, ‘’Hemoroid bant ligasyonu kimlere yapılabilir?’’ ve ‘’Hemoroidal hastalıkta band uygulamaları nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara hemoroidal hastalıkta bant uygulamaları ve benzer tedaviler hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.

Hemoroidal Hastalıkta Band Uygulamaları Nedir?

Hemoroidal hastalıkta band uygulaması, tıp dilinde hemoroid bant ligasyonu olarak bilinen özel bir basur tedavisidir. Bu tedavi sırasında hemoroid memelerinin canlılıklarını yitirmeleri ve vücuttan ayrılmaları sağlanır. Bunu yapabilmek için hemoroid memelerine özel bir bant yerleştirilir. Bu bant sayesinde hemoroid memesine giden kan akışı kesilmiş olur. Kan akışının kesilmesi ile birlikte bölgedeki dokular canlılıklarını yitirirler. Bir süre sonra ise kendi kendilerine vücuttan ayrılır ve düşerler. Bu uygulama için genel anestezi gibi işlemlere gerek duyulmaz. Dolayısıyla hastalar aynı uygulamadan sonra aynı gün taburcu edilirler. İyileşme süreci görece konforlu ve hızlıdır.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid, makat bölgesindeki damarların, bölgede artan basınca bağlı olarak genişlemesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalık halk arasında basur olarak da bilinmektedir. Hemoroidlerin iki farklı türü vardır. Bunlardan ilki iç hemoroidlerdir. İç hemoroidler makatın içinde bulunurlar, hastaya rahatsızlık verseler de dışardan görülmeleri mümkün olmayabilir. Diğeri ise dış hemoroidlerdir. Dış hemoroidler de yol açtıkları şikayetler sebebiyle hastaya rahatsızlık verirler. Ancak iç hemoroidlerin aksine dışarıdan görülmeleri mümkündür, makattan sarkmış haldedirler.

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroidler, makat bölgesindeki damarların sürekli olarak yüksek basınca maruz kalması sonucu ortaya çıkarlar. Bu basınç da farklı nedenlerden meydana gelebilir. Hemoroidlerin en yaygın nedeni şiddetli ıkınmalardır. Aynı zamanda hamilelik, aşırı kilolu olma, yaşlılık, kabızlık ve önerilmeyen beslenme alışkanlıkları da zaman içerisinde hemoroidlere yol açabilmektedir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Makat bölgesinde ıslaklık ve akıntı.
  • Makat kanaması, iç çamaşırında veya dışkı üzerinde parlak tonlarda kan görülmesi.
  • Makat bölgesinde ağrı.
  • Dışkılama sırasında zorlanma.
  • Makat civarında kaşıntı ve tahriş.
  • Hemoroid memesinin makattan sarkması.

Hemoroid belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Hemoroid Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen hemoroidler bireylerin yaşamlarını zorlaştırmaya devam ederler. Hemoroide sahip olan bireyler ilerleyen zamanlarda tuvalet ihtiyaçlarını giderirken ve hatta otururken bile son derece şiddetli ağrılar deneyimleyebilirler. Aynı zamanda makat bölgelerinde akıntı ve kaşıntı gibi belirtiler de görülebilir. Tüm bunlar hastanın yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürürler. Bu yüzden hemoroid tedavisi aksatılmamalı, ihmal edilmemelidir.

Hemoroid Bant Ligasyonu Ne Kadar Sürer?

Hemoroid bant ligasyonu yaklaşık 20 dakika kadar süren bir uygulamadır. Bu uygulama hızlı bir şekilde tamamlanmakta ve hasta aynı gün taburcu olabilmektedir.

Hemoroid Band Tedavisi Nasıl Olur?

Hemoroid band ligasyonu sırasında ilk olarak hedef bölgeye lokal anestezi işlemi uygulanır. Böylece hastanın ağrı ve rahatsızlık hissi duyması engellenmiş olur. Daha sonra ise özel bir araç kullanılarak lastik bant, hemoroid memesini boğacak şekilde yerleştirilir. Böylece hemoroid memesine giden kan akışı kesilmiş olur. Bu tedaviden sonra hemoroid memesi canlılığını yitirir ve yaklaşık 1 hafta içerisinde kendiliğinden düşer. Tedaviden sonra doktor tarafından verilen tavsiyelere uyulduğu takdirde hastalar hızla iyileşip günlük yaşamlarına dönebilirler.

Ankara Hemoroid Band Ligasyonu Fiyatları 2024

Ankara hemoroid band ligasyonu fiyatları ve hemoroid lastik bant tedavisi fiyatları gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.