WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Mastit Tedavisi

Mastit tedavisi Ankara, süt kanallarının tıkanmasına bağlı olarak ortaya çıkan meme iltihabıdır. Genellikle emziren annelerde görülen bir rahatsızlıktır. Ancak dar kıyafetler, bakteriler ve sigara kullanımı nedeniyle emzirme öncesinde de ortaya çıkabilmektedir. Bolca dinlenme ve memenin ısıtılması gibi basit tedavileri olsa da emziren anneler için endişe verici bir durum olabilmektedir. Mastit belirtileri oldukça açıktır. Bu nedenle hemen kendini belli eden bir rahatsızlıktır.

Emzirme dönemindeki annelerin bu durumu fark edip, erkenden doktora başvurmaları emzirme kalitesi için oldukça önemlidir. Yazımızın devamında mastit belirtileri ve mastit tedavisi hakkında bilgileri bulabilirsiniz. Mastit ile birlikte diğer tüm meme hastalıkları ve tedavisi için ise Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Mastit Nedir?

Mastit, süt kanallarının tıkanarak iltihaplanması nedeniyle oluşan bir meme inflamasyonudur. “Mastitis puerperalis” ve “mastitis nonpuerperalis” olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Mastitis puerperalis, lohusalık döneminde görülen meme iltihabıdır. Genellikle sütün tam boşaltılamaması ve süt kanallarında birikerek, bakterilerin de etkisiyle, iltihaba yol açması sonucunda oluşur. Mastitis nonpuerpalis ise lohusalık dönemi dışında, yaşamın herhangi bir döneminde görülen meme iltihabıdır. Mastit genellikle kısa sürede tedavi edilebilen ve tedavisi kolay olan bir rahatsızlıktır. Çok nadir durumlarda sorunlu meme dokusunun ameliyatla çıkarılması gerekebilir. Ancak hastaların birçoğu masaj, sıcak uygulama, ilaç tedavisi ve bol bol dinlenme ile meme iltihabı şikâyetlerinden kurtulabilmektedir.

Mastit Belirtileri Nelerdir?

Mastit, kendini hemen belli eden ve çabuk fark edilebilen bir rahatsızlıktır. Sinsi bir ilerleyişi yoktur. Özellikle emziren kadınlar için bu durum büyük bir avantajdır. Mastit belirtileri, memenin bir kısmında, meme ucunda ya da memenin başına yakın bölgelerde görülebilir. Tek bir memede olabileceği gibi aynı anda iki memede de görülebilir. Mastit belirtileri;

  • Memede kızarıklık
  • Belli bölgelerde yanma hissi
  • İltihaplı bölgenin ısınması
  • Memede şişme ve dolgunluk hissi

Mastit Neden Olur?

Mastitin oluşmasında en büyük etkenlerden biri bakterilerdir. En sık “stafilokkus aureus” isimli bakteriler göğüslerdeki tıkanık kanalların iltihaplanmasına ve mastit rahatsızlığının ortaya çıkmasına neden olur. Süt kanallarının tıkanması ise farklı nedenlerle ortaya çıkabilir. Ancak en büyük nedeni annenin sürekli emzirmemesidir. Bebeğin yanlış tutulması, annenin aşırı stresli olması, bebeğin açlık sinyallerini algılayamaması gibi durumlarda süt yeterince boşaltılamaz ve mastit ortaya çıkabilir. Süt kanallarının tıkanıklığının nedenlerini ise genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

  • Annenin düzensiz emzirmesi ve emzirdikten sonra pompa yardımıyla içerideki sütü tam olarak boşaltmaması
  • Aşırı dar kıyafetlerin giyilmesi ya da baskı yapan sütyenlerin kullanılması
  • Yanlış emzirme yöntemleri
  • Meme uçlarında oluşan aşırı çatlak nedeniyle emzirmenin zorlaşması

Mastit Nasıl Engellenir?

Lohusa kadınlarda mastiti engellemenin en etkili yolu bol bol emzirmektir. Küçük çocuklar sık sık acıkır. Bu nedenle bebeğinizi sık sık emzirebilirsiniz. Emzirdikçe memedeki süt kanalları boşalır ve süt bezleri uyarılır. Böylece süt miktarı artar. Kanallar sürekli olarak boşaltıldığı için de iltihap riski en aza indirilir. Bebeğiniz az emdiğinde, eğer sütünüz tamamen boşalmadıysa sütün kalan kısmını sağabilirsiniz. Sütünüzü düzenli olarak sağmanız göğüslerinizi mastitten koruyacak hem de acil durumlar için bebeğinize süt depolamanıza yardımcı olacaktır.

Tek bir memeden daha sık emzirmek de mastite neden olabilmektedir. Mastitten kaçınmak için her iki memeden de aktif şekilde emzirmek gerekir. Böylece her iki memeden de sütün boşaltılması sağlanır.

Göğüslerinizi sık sık ya da emzirdikten sonra ılık su ile ıslatılmış bir bezle silmeniz de mastiti engellemenize yardımcı olacaktır. Belirli aralıklarla masaj yapmak, süt kanallarını rahatlatır ve mastiti engeller. Bu nedenle memeye yapılan bakımın mastiti engellemede büyük role sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Ankara Mastit Tedavisi

Mastit, memede yarattığı rahatsızlık hissi ile çok net belirtilerini veren bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla deneyimli bir anne mastit ile karşı karşıya olduğunu kolayca anlayabilir. Ancak tüm risklerin değerlendirilmesi amacıyla mastitten şüphelendiğiniz anda uzman bir doktora başvurmanız gerekir. Mastit tanı ve tedavisi Ankara’da birçok klinikte yapılmaktadır. Eğer bu konuda daha detaylı bilgi almak isterseniz Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın kliniğini arayabilirsiniz.