WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Anal Fistül Tedavisi

Anal fistül, anüs bölgesindeki travmalar nedeniyle ortaya çıkan ve hayatın her döneminde görülebilen bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediğinde bölgede kanser riski yaratabilen, üstelik akıntı, acı ve ağrı hissiyle hastanın günlük yaşamını da olumsuz etkileyen bir rahatsızlıktır. Anal fistül tedavisi maalesef ilaç ya da antibiyotiklerle yapılamamaktadır. Antibiyotik, bölgedeki iltihabın azaltılmasını sağlasa da fistülü tedavi eden asıl yöntem cerrahi işlemdir.

Anal fistülün cerrahisinde başarılı sonuçlar alabilmek için ise uzman bir doktorun planlaması hayati önem taşımaktadır. “Anal fistül tedavisi Ankara nelere göre belirlenir?” ve “Anal fistül nedir?” gibi sorularınıza yazımızın devamında yanıt bulabilirsiniz. Anal fistül ve anal apse hakkında daha detaylı bilgi almak için ise Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

Anal Fistül Nedir?

Anal fistül; makattaki dokularda oluşan, anormal ve iltihaplı kanallardır. Makat fistülü olarak da adlandırılan bu kanal, yalnızca bir tane olabileceği gibi birden fazla da olabilir. Ağacın dallarını ya da toprak altından açılmış bir kanalı andıran bu görünüm, doktor tarafından kolayca tespit edilebilir. Anal fistül, kendiliğinden düzelmeyen ve sürekli tekrarlayan bir problemdir. Anal fistül oluştukça makat bölgesinden iltihap akmaya devam eder. Bu durum da hastanın hayat kalitesini düşürür ve günlük işlerine engel olabilir. Bölgedeki iltihaplı doku zamanla apse yapabilir ve anal fistülün daha tehlikeli bir hâl almasına neden olabilir. Bu nedenle anal fistül belirtileri ile karşılaşıldığı an, uzman bir doktora başvurmak gerekir.

Anal Fistül Neden Olur?

Anal fistül, pek çok farklı nedenle oluşabilir. Genellikle makat bölgesinde zorlanma, zor dışkılama, ishal ya da kabız atakları anal fistüle neden olur. Ancak bağırsaktaki bazı parazitlerin, bakteri ve mantarların, Crohn hastalığının da anal fistüle neden olduğu bilinmektedir.

Anal fistül bazı durumlarda ciddi bağırsak sorunlarının da habercisi olabilmektedir. Eğer anal fistül sürekli tekrarlıyorsa, bağırsak ve sindirim sistemi ile ilgili sorunları getirir. Bu nedenle anal fistülün şüpheli görüldüğü durumlarda mutlaka kolonoskopi, MR ve diğer görüntüleme yöntemlerine başvurulmalı ve anal fistülün altında yatan neden ortaya çıkarılmalıdır.

Anal Fistülün Nedenleri Nelerdir?

Anal fistül ve anal apse, birçok iltihaplı hastalık gibi vücudun dengesini değiştirir. İlerlemiş anal fistül; aşırı terleme, ateş ve sistemik bulgulara yol açabilmektedir. Anal fistülün en sık rastlanan belirtileri ise;

  • Makatta ağrı
  • Makatta dolgunluk ve şişlik hissi
  • Oturmakta ve yürümekte güçlük çekme
  • Makat ve çevresinde kızarıklık
  • Sürekli tekrar eden kötü kokulu veya kanlı akıntılar
  • Ağrılı dışkılamadır.

Anal Fistül Nasıl Teşhis Edilir?

Anal fistülün teşhisinde genellikle muayene yeterli olmaktadır. Ancak fistüller makatın içinde kalırsa muayene ile fistülün teşhis edilmesi zorlaşabilir. Bu durumda MR ve kolonoskopi gibi bazı gelişmiş görüntüleme yöntemlerine ihtiyaç duyulabilir. Özellikle anal fistül şikâyeti ile sürekli doktora başvuran hastalarda fistülün daha detaylı incelenmesi ve bağırsakla ilgili olası sorunların göz önünde bulundurulması gerekir. Bu nedenle kolonoskopi ile görüntüleme zorunlu hâle gelebilir.

Ankara Anal Fistül Tedavisi

Anal fistüllerin tedavisinde krem ya da iltihap giderici antibiyotikler yeterli değildir. Anal fistülün tedavisi, cerrahi işlem ile yapılır. Ancak cerrahi işlemden önce, iltihabın temizlenmesi için antibiyotik kullanımı gerekebilir. Anal fistül, anal apseye dönüştüğünde içerisindeki iltihabın mutlaka boşaltılması gerekir. Yoksa anal apse daha ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Anal fistül ve anal apsenin cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesinde doktorun deneyimi de önem taşımaktadır. Çünkü anal fistül tedavisinde asıl iyileştirici olan; uygulanan teknik değil, tedavi planıdır. Anal fistülün oluşum bölgesi ve oluşum nedeni iyice analiz edilerek, hasta için en uygun yöntem belirlenmelidir. Bu noktada spesifik ve tek bir cerrahi yöntem yerine çok yönlü tedavi planının tercih edilmesi, ameliyatın başarı oranını yükseltmektedir. Ankara’da, anal fistül tedavisi hakkında daha detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilir ve randevu alabilirsiniz.