WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Rektovajinal Fistüller

Rektovajinal fistüller, vajina ile rektum arasında yer alan, anormal açıklıklardır. Normal şartlarda, kas ve deri gibi dokular sayesinde, bağırsak içeriğinin vajina gibi bölgelere ulaşması engellenir. Böylece bahsi geçen organların çok daha sağlıklı bir şekilde görevlerini yerine getirmesi mümkün olur. Ancak bazı bireylerde yaşanan fiziksel travmalar, yaralanmalar veya kanser gibi hastalıklar sebebiyle rektovajinal fistüller görülebilir.

Bu fistüller (kanal veya açıklıklar) bağırsak içeriğinin vajina içerisine sızmasına, dışkının ve gazın vajinadan gelmesine yol açabilir. Aynı şekilde genital bölgede kötü koku oluşmasına, cinsel birliktelik sırasında ağrı duyulmasına ve sık sık vajinal enfeksiyonlar geçirilmesine neden olabilir. Bu yüzden rektovajinal fistüllerin genel cerrahi hekimleri tarafından, en yakın zamanda tedavi edilmesi gerekir. Böylece hem fistüller hem de fistüllere bağlı deneyimlenen şikayetler ortadan kaldırılabilir. Yazımızın devamında ‘’Rektovajinal fistül nedenleri nelerdir?’’, ‘’Rektovajinal fistüller tehlikeli midir?’’, ‘’Rektovajinal fistüller nasıl geçer?’’ ve ‘’Rektovajinal fistül tedavisi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara rektovajinal fistül tedavisi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.

Rektovajinal Fistül Nedir?

Rektovajinal fistül, rektum ile vajina arasında meydana gelen ve son derece rahatsız edici şikayetlere yol açan, anormal açıklıktır. Bu açıklık fiziksel travmalar, cerrahi işlemler, Crohn hastalığı ve benzer etmenler sebebiyle meydana gelebilmektedir. Rektovajinal fistüller, bağırsak içeriğinin vajinaya sızmasına sebep olurlar. Bu yüzden de genital bölgede kötü kokulu akıntıya, vajinadan dışkı gelmesine, cinsel ilişki sırasında ağrıya ve daha pek çok rahatsız edici belirtiye yol açabilirler. Rektovajinal fistüllerin tedavisinde farklı teknikler kullanılabilmektedir. Bu özel teknikler sayesinde hem fistülleri hem de yol açtıkları belirtileri ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır.

Rektovajinal Fistül Neden Olur?

Rektovajinal fistül nedenleri arasında şunlar yer alır:

 • Rektum ve vajina çevresinde gerçekleştirilen cerrahi işlemler.
 • Doğum sırasında yaşanan fiziksel travmalar.
 • Histerektomi gibi cerrahi operasyonlar.
 • Crohn hastalığı.
 • Çeşitli sindirim sistemi hastalıkları.
 • Radyoterapi gibi tedaviler.
 • Çeşitli kanser hastalıkları ve bu hastalıklar sırasında başvurulan tedaviler.

Rektovajinal fistül nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Rektovajinal Fistül Belirtileri Nelerdir?

Rektovajinal fistül belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Vajinadan dışkı ve gaz gelmesi.
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve rahatsızlık hissi.
 • Sık sık tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar.
 • Genital bölgenin tahriş olması.
 • Kötü kokulu vajinal akıntı.

Rektovajinal fistül belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Rektovajinal Fistül Tanısı Nasıl Konur?

Rektovajinal fistüllerin teşhis sürecinde doktor hastaya birtakım sorular sorar. Bu sorulara verilen cevaplar doğrultusunda çeşitli fiziksel muayeneler gerçekleştirilir. Yapılan incelemeler sonucunda rektovajinal fistül tanısı konur.

Rektovajinal Fistüller Nasıl Geçer?

Rektovajinal fistüllerin kendi kendilerine geçmeleri veya iyileşmeleri mümkün değildir. Rektum ile vajina arasında yer alan, anormal açıklıkların genel cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen tedaviler ile ortadan kaldırılmaları gerekir.

Rektovajinal Fistül Bitkisel Tedavisi Var Mı?

Rektovajinal fistüllerin bitkisel bir tedavisi yoktur. Bitkisel tedaviler veya alternatif uygulamalar bu yapıların ortadan kaldırılması için yeterli değildirler. Rektovajinal fistüller ancak genel cerrahi uzmanları tarafından gerçekleştirilen özel tedavi uygulamaları ile ortadan kaldırılabilirler.

Rektovajinal Fistül Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Rektovajinal fistül tedavisinin süresi, tedavi sırasında kullanılan tekniğe ve bu tekniğin kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Doktorunuz teşhisi gerçekleştirdikten sonra şikayetlerinize ve rahatsızlığına yönelik özel bir tedavi planlaması hazırlayacaktır. Daha sonra ise sizi, bu tedavinin süresi gibi konular hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

Rektovajinal Fistül Tedavisi Nasıl Olur?

Rektovajinal fistül tedavisinde anal tıkaç, fibrin yapıştırıcı, seton tedavisi ve benzer uygulamalar kullanılabilmektedir. Tedavinin bu uygulamalardan hangisi ile gerçekleştirileceğine, hastanın sahip olduğu şikayetlere ve hastalığın ilerleme durumuna göre karar verilmektedir. Böylece rektovajinal fistüller sebebiyle ortaya çıkan şikayetler başarılı bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Rektovajinal fistül tedavisi kapsamında yapılan operasyonların tamamı özel anestezi işlemleri altında, yani ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Hastalar genelde tedavinin gerçekleştiği gün, birkaç saat gözetim altında kaldıktan sonra taburcu edilmektedir. Tedavi sonrasında doktor tarafından reçte edilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Ankara Rektovajinal Fistül Tedavisi Fiyatları 2024

Ankara rektovajinal fistül tedavisi fiyatları ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.