WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

İrritabl Bağırsak Sendromu Tedavisi

İrritabl bağırsak sendromu, kalın bağırsağın çalışmasını olumsuz etkileyen bir sorundur. Yapılan tetkikler sonucunda yapısal olarak bağırsaklarda herhangi bir soruna rastlanmaz. Ancak bağırsaklarda aşırı gaz oluşumu ve sürekli şişkinlik devam eder. Bu durumda irritabl bağırsak sendromundan şüphe edilebilir.

Genellikle gençlerde görülen ve kontrol altına alınabilen bir durumdur. Beslenmenin düzene sokulması ise hastalığın kontrol alınmasında en etkili yöntemdir. İrritabl bağırsak sendromunun tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak için Doç. Dr. Aybala Yıldız’ın Ankara’daki kliniği ile iletişime geçebilirsiniz.

İrritabl Bağırsak Sendromu (Spastik Kolon) Nedir?

Halk arasında “huzursuz bağırsak sendromu” olarak da bilinir. Rahatsızlığın tıbbi ismi ise “irritabl bağırsak sendromu” ya da “spastik kolon”dur. Herhangi bir klinik bulgu olmamasına rağmen bağırsak işlevini yeterince yerine getiremez. Sindirimde güçlük çekilir ve sürekli kabızlık söz konusu olabilir. Genellikle hafif belirtiler veren bir rahatsızlıktır. Bu nedenle çabuk fark edilemeyebilir. İrritabl bağırsak sendromu tanısı konan hastalarda yaşam biçimi değişikliği en iyi çözüm olmaktadır. Bununla birlikte bazı ilaçlar da bağırsakların rahatlamasına ve daha iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır.

İrritabl Bağırsak Sendromu Neden Olur?

İrritabl bağırsak sendromunun nedenleri hâlâ tam olarak bilinememektedir. Ancak yapılan incelemeler sonucunda irritabl bağırsak sendromunu tetikleyen bazı durumlar olduğu ortaya konmuştur. İrritabl bağırsak sendromuna neden olabilecek durumlar:

  • Bağırsak kasları ile ilgili sorunlar: İrritabl barsak sendromu , bağırsak kaslarının aşırı ya da anormal kasılması sonucu oluşabilmektedir. Bağırsak kasları kasıldıkça gaz oluşumunu artırır. Böylece kasılma, kramp ve şişkinlik şikâyetleri ortaya çıkar.
  • Sinir sistemi ile ilgili sorunlar: Sindirim sistemindeki sinirler, sindirim sürecinde vücudun tepkilerini de belirler. Bu nedenle sinir sisteminde görülen anormalliklerin bağırsakların sindirim işlevini tam olarak yerine getirmemesine neden olabilir.
  • İltihap ve bağırsak hastalıkları ve enfeksiyonlar: Enfeksiyonlardan sonra bağırsaklar hassaslaşır. Hassas bağırsaklar ise sağlıklı bir bağırsağa göre sindirim işlevini daha yavaş ve zor gerçekleştirir.
  • Bağırsak florasının bozuk olması: Bağırsaktaki yararlı bakteriler, sindirimin kolaylaşmasını sağlar. Eğer bu bakterilerin yoğunluğunda normale göre bir dengesizlik olursa sindirim süreci zorlaşabilir.

Huzursuz Bağırsak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bağırsak sendromunun belirtileri genellikle diğer hastalıklar ile karışabilecek niteliktedir. Her belirti, her hastada görülmeyebilir. En sık rastlanan belirtiler:

  • Karın ağrısı, şişkinlik ve krampların dışkılamadan sonra hafiflemesi
  • Aşırı gaz sorunu
  • Hastadan hastaya değişmekle birlikte ishal ya da kabız
  • Dışkının yapısında değişiklikler olarak sıralanabilir.

Bu belirtiler, beslenme değişiklikleri ve uzun süre hareket etmeme gibi nedenlerle dönem dönem ataklar hâlinde görülebilir. Kimi zaman da tamamen ortadan kaybolabilir ve bağırsak bir dinlenme dönemine girebilir.

İrritabl Bağırsak Sendromu Ne Zaman Artar?

İrritabl bağırsak sendromu bazı durumlarda tetiklenebilir. İşlenmiş gıdalar, aşırı yağlı besinler, yoğun et tüketimi ve stres irritabl bağırsak sendromunu tetikler. Aynı zamanda hormonal değişimler de huzursuz bağırsak sendromunu tetiklemektedir. Bu nedenle kadınlarda, erkeklere göre daha fazla karşılaşılan bir sorundur. Özellikle adet dönemi öncesinde huzursuz bağırsak sendromunun belirtileri şiddetlenebilir. Gençlerde daha sık rastlanan bir problemdir. Ruhsal sağlık problemi olanlarda ve aşırı stresli kişilerde de şikâyetler daha belirgin olabilir.

Huzursuz Bağırsak Sendromunun Tedavisi Nedir?

Huzursuz bağırsak sendromunun kesin ve tek bir tedavisinden de söz etmek mümkün değildir. Çünkü huzursuz bağırsak sendromunun tedavisi için önerilen her yöntem, bireylerde farklı etkilere neden olur. Ancak bilinen en etkili tedavi; diyettir. Bağırsakları zorlamayacak, sağlıklı bir diyet; hareketli yaşam tarzı ile birleştirildiğinde bağırsakların daha iyi çalışmasını sağlar. Ancak doktorun tavsiyesi ile antispazmodik ilaçlar, müshil ilaçları ve bağırsak rahatlatan özel ilaçlar kullanılabilir. Eğer huzursuz bacak sendromu stresten kaynaklanıyorsa terapi de rahatlatıcı bir çözüm olabilir.

Huzursuz Bağırsak Sendromuna Ne İyi Gelir?

Huzursuz bağırsak sendromundan kaçınmak için evde hazırlanan yemekleri tüketmek ve bol bol su tüketmek en iyi çözümdür. Bunun yanında ev yapımı yoğurt ve turşu gibi sağlıklı probiyotik kaynaklarını tüketmek de iyi bir çözüm olacaktır. Yulaf, keten tohumu, sebze – meyve gibi bol lifli yiyecekler de bağırsaklardaki sıkışmayı rahatlatır.