WhatsApp
Bizi Arayın

Prof. Dr. Aybala Yıldız

Bağırsak Fıtığı Tedavisi

Bağırsak fıtığı tedavisi Ankara, kalın bağırsakta meydana gelen fıtıklaşmanın sonlandırılması ve bu fıtıklaşmaya bağlı ortaya çıkan şikayetlerin giderilmesi için yapılan tedavi uygulamasıdır. Rektosel ismiyle de bilinen bağırsak fıtığı, özellikle de birden fazla normal doğum yapmış olan veya dışkılama sırasında şiddetli bir şekilde ıkınan bireylerde görülmektedir. Bağırsak fıtığı yol açtığı şikayetler sebebiyle bireylerin hayat kalitesini ciddi ölçüde düşürmektedir.

Bu rahatsızlığı, genel cerrahi hekimleri tarafından gerçekleştirilen özel medikal uygulamalar veya cerrahi işlemlerle ortadan kaldırmak mümkündür. Yazımızın devamında ‘’Bağırsak fıtığı tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Rektosel tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Bağırsak fıtığı tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Bağırsak fıtığı tedavi edilmezse ne olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Ankara bağırsak fıtığı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz. 

Bağırsak Fıtığı Nedir?

Bağırsak fıtığı, kalın bağırsağın son kısmının, vajene (kadınlarda) veya mesaneye (erkeklerde) doğru çıkıntı yapmasıdır. Bu rahatsızlık tıp dilinde rektosel olarak bilinmektedir. Kronik kabızlık, normal doğum ve benzer etmenler sebebiyle meydana gelebilen bu durum bireyin dışkılama sırasında zorlanmasına yol açabilir. Bu da dışkılama faaliyeti sırasında daha fazla ıkınılmasına, dolayısıyla da farklı hastalıkların da bireyde görülmeye başlanmasına yol açabilir. Bu hastalıklar arasında makat sarkması ve hemoroid gibi rahatsızlıklar yer almaktadır. Bağırsak fıtığı, genel cerrahi uzmanları tarafından kişiye özel olarak planlanan tedaviler sayesinde ortadan kaldırılabilmektedir. Bu tedavi bağırsak fıtığı tedavisi veya rektosel tedavisi olarak bilinmektedir.

Bağırsak Fıtığı Neden Olur?

Bağırsak fıtığı nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Normal doğum ve normal doğum sırasında ıkınma.
 • Normal doğum sırasında dokularda hasarlar ve yıpranmalar meydana gelmesi.
 • Uzun süreli kabızlık.
 • Bazı ilaçların düzenli olarak kullanımı.
 • İlerleyen yaş.
 • Genetik yatkınlık.
 • Rektum veya genital bölgede gerçekleştirilen cerrahi operasyonlar.

Rektosel nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Bağırsak Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak fıtığı belirtileri arasında şunlar yer alır:

 • Dışkılamanın tamamen gerçekleşmesi oldukça zordur. Birey parça parça dışkılayabilir.
 • Kabızlık.
 • Hasta gün içerisinde sürekli tuvalete gitme ihtiyacı duyabilir.
 • Makat ağrısı.
 • Cinsel birliktelik sırasında ağrı hissi.
 • Mesane ve vajen civarında basın hissi.

Rektosel belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Bağırsak Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Bağırsak fıtığı, özellikle de boşaltım sistemi ile ilgili yol açtığı şikayetlerden anlaşılabilir. Bu şikayetler arasında dışkılamakta güçlük, parçalar halinde dışkılama ve kabızlık gibi belirtiler yer alır. Ancak bu belirtiler, bağırsak fıtığının kesin teşhisi için yeterli değildir. Kesin teşhisin gerçekleşebilmesi için mutlaka bir genel cerrahi uzmanıyla görüşülmelidir. Çünkü bahsi geçen belirtilerden bazıları farklı hastalıklar sebebiyle de deneyimlenebilmektedir. Bu hastalıklar arasındaki farkı yalnızca alanında uzman bir genel cerrahi hekimi fark edebilir, hastanın kendi kendine teşhis koyması mümkün değildir.

Bağırsak Fıtığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmeyen bağırsak fıtığı, hastanın günlük yaşamı sırasında son derece yoğun bir ağrı hissi duymasına, cinsel ilişkiler sırasında rahatsızlık deneyimlemesine ve sürekli tuvalete gitme ihtiyacı duymasına yol açabilir. Bu gibi şikayetler bireylerin yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürürler. Bu yüzden bağırsak fıtığı gibi hastalıkların tedavisi aksatılmamalıdır.

Bağırsak Fıtığı Tedavisi Nasıl Olur?

Bağırsak fıtığı tedavisi genellikle bazı yaşam tarzı değişiklikleri, biofeedback gibi özel fizik tedavi uygulamaları veya cerrahi işlemler yardımıyla yapılmaktadır. Yaşam tarzı değişiklikleri ve biofeedback gibi medikal uygulamalar öncelikli olarak tercih edilirler. Ancak yeterli gelmezler ise cerrahi işlemler gerekli olur.

Bağırsak Fıtığı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Bağırsak fıtığı ameliyatı, ameliyatın kapsamında göre 30 ila 60 dakika kadar sürebilir. Ancak bu operasyonun süresi, ameliyat sırasında kullanılan tekniklere göre büyük oranda değişebilir. Doktorunuz size özel bir bağırsak fıtığı ameliyatı planlaması hazırlayacak ve ameliyatın tahmini süresi hakkında sizi detaylı olarak bilgilendirecektir.

Bağırsak Fıtığı Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bağırsak fıtığı ameliyatı, özel anestezi uygulamaları ile birlikte, steril ameliyathane koşullarında yapılır. Böylece hastalar ameliyat sırasında ağrı hissi duymazlar, ayrıca ameliyata bağlı enfeksiyon riski de oldukça düşük olur. Ameliyat sırasında fıtıklaşan fazla dokular alınır. Kalın bağırsağın ilgili bölgesindeki dokular ve bunların çevresinde yer alan dokular onarılır, yeniden düzenlenir. Böylece bağırsak fıtığı ortadan kaldırılmış olur.

Ankara Bağırsak Fıtığı Tedavisi Fiyatları 2024

Ankara bağırsak fıtığı tedavisi fiyatları ve bağırsak fıtığı ameliyatı fiyatları gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Prof. Dr. Aybala Yıldız ile iletişime geçebilirsiniz.